Глобус

Вести од светот

САД и Германија во битка за вакцина за коронавирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп се обидува да убеди германска лабораторија да развие вакцина ексклузивно за САД, тврди германски весник. Паралелно со фирмата преговара и Берлин. Владите на Германија и САД се борат за влијание врз германската компанија CureVac (КјурВак) која работи на развој на вакцина за новиот коронавирус, пишува германскиот весник Велт. Цитирајќи анонимни извори, …

Прочитајте повеќе »

Цела Италија во карантин поради коронавирусот

Италијанската влада одлучи да воведе ограничување на патувањето на територијата на целата земја во обид да го спречи ширењето на новиот коронавирус. Со тоа, 60 милиони Италијанци од денеска ќе бидат во своевиден карантин. „Останете дома“, им порача италијанскиот премиер Ѓузепе Конте вечерва на своите сограѓани, објавувајќи ги драматичните нови …

Прочитајте повеќе »

Камбек на Џо Бајден – желба за сплотеност

По „супер вторникот“ е јасно: претседателската кандидатура на Демократската партија ќе се одлучува меѓу Џо Бајден и Берни Сандерс. Пропуштена шанса, смета Кристина Бергман, но јасна порака. Како можеше да се случи ова? Натпреварувачите за демократски кандидат за претседателските избори ги имаше поразлични од кога било: жени, Афроамериканци, Американци со …

Прочитајте повеќе »

Бројката на починати во светот од новиот корона вирус се зголеми на над 3.000

Новиот корона вирус Covid-19 е веќе присутен во над 60 земји, со над 88.000 заразени луѓе низ целиот свет, освен на Антарктикот. Според најновите податоци, досега починале повеќе од 3.000 луѓе. Бројот на заразени со корона вирусот се зголемува во Италија, а Франција го затвори светски познатиот музеј Лувр. Австралија …

Прочитајте повеќе »

Српски дневни весници за 6 месеци 5.000 пати ги прекршиле новинарските стандарци

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против …

Прочитајте повеќе »

Како е да се биде ѓубриште на Европа?

Бугарија и Романија имаат проблем со ѓубрето – тоа се трупа на огромни депонии, се рециклира само мал дел, во игра често се криминални зделки. Против тоа малку нешто се презема, смета Ивајло Дичев. Зборот „ѓубре“ во Романија и во Бугарија би можел да биде прогласен за најчесто упоребуван збор. …

Прочитајте повеќе »

Вакцина против коронавирус ќе биде тестирана до крајот на април

Вакцината против коронавирусот ќе биде тестирана кон крајот на април, најавија кинеските власти. Во последните 24 часа бројот на заразени од новиот вирус достигна вкупно 75.465 лица, а билансот на жртвите изнесува 2.236, откако се регистрирани уште 118 починати. Повеќе од илјада случаи на заболени и 11 починати лица се …

Прочитајте повеќе »

Рама не очекувал толку голема помош од донаторите

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека сумата за обнова на неговата земја по ноемврискиот земјотрес собрана на донаторската конференција вчера во Брисел, ги надминала сите очекувања. По завршувањето на донаторската конференција, Рама и$ изрази голема благодарност на претседателкaта на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. „И 40 otсто од собраната …

Прочитајте повеќе »