Глобус

Вести од светот

Повеќе од половина милион евра за српски таблоиди што шират лажни вести

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против …

Прочитајте повеќе »

Србија и Косово потпишаа писма за намери за обновување на железничкиот и на патниот сообраќај

На маргините на Минхенската безбедносна конференција, Србија и Косово денеска ги потпишаа писмата за намери за повторно воспоставување на железнички сообраќај меѓу Белград и Приштина и за завршување на изградбата на автопат меѓу двата главни града. На потпишувањето на документите во Минхен присуствуваа претседателите на Србија и Косово Александар Вучиќ …

Прочитајте повеќе »

Семејството Мицотакис, сепак, нема еврејско потекло

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против …

Прочитајте повеќе »

Трамп го преживеа гласањето за импичмент во Сенатот

Американскиот претседател Доналд Трамп го преживеа гласањето за импичмент во американскиот Сенат, добивајќи решавачка поддршка од републиканското мнозинство против двете обвинувања за злоупотреба на службената должност и за опструирање на Конгресот. Сенатот гласаше со 52 спрема 48 гласа за ослободување на претседателот Трамп од обвинувањето за злоупотреба на службената должност, …

Прочитајте повеќе »

Три жртви и 179 повредени во авионска несреќа во Истанбул

Во авионска несреќа што се случи на аеродромот „Сабиха Гокчен“ во Истанбул вчеравечер, три лица ги загубија животите од повредите, а 179 се повредени. Авионот на „Пегасус ерлајнс“ полетал од Измир, а несреќата се случила при слетување на аеродромот во Истанбул, кога авионот се излизгал од пистата и се преполовил. …

Прочитајте повеќе »

Солзи за Британија

Се оствари она што во што многумина до крајот не веруваа. Обединетото Кралство и’ го заврте грбот на ЕУ. Ова е личен поглед на нештата на дописникот на ДВ од Брисел, Бернд Ригерт, кој одблизу ги следеше случувањата. Во политичката централа на ЕУ во Брисел ретко се покажуваат чувства. Но …

Прочитајте повеќе »

Не паника, туку превенција од коронавирусот

Нема вакцина за коронавирусот, па најдобра заштита од него е превенцијата. Луѓето треба да избегнуваат места со гужви, да кашлаат и киваат во шамивче, да мијат раце откако ќе се ракуваат до друг, да стојат понастрана од тие што кашлаат или киваат. СЗО прогласи глобална вонредна состојба поради коронавирусот, светските …

Прочитајте повеќе »

Џинпинг: Ситуацијата со вирусот сериозна, но можеме да го победиме

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди кинескиот претседател Си Џинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија, за мерките за борба против ширење на корона вирусот. Тој порача дека Кина се соочува со сериозна ситуација во која корона вирусот многу брзо се шири. Џинпинг се обиде да ги …

Прочитајте повеќе »