Глобус

Вести од светот

Рокот за Брегзитот продолжен до 31 октомври

Британската премиерка Тереза Меј и лидерите на Европската унија се согласија да го продолжат рокот за Брегзитот до 31 октомври. По вонредниот самит на Европската унија, претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека станува збор за „флексибилно проширување“, односно „дополнителни шест месеци за Британија да најде најдобро можно решение“. …

Прочитајте повеќе »

Поранешни разузнавачи осудени за убиството на српскиот новинар Чурувија

Судот во Белград им изрече 30 годишна затворска казна на четворица поранешни разузнавачи за убиството во 1999 година на истакнатиот новинар Славко Чурувија, кој го критикуваше поранешниот претседател на Србија Слободан Милошевиќ. Чурувија, сопственик и уредник на два независни весници во тоа време, беше застрелан пред својот дом во Белград …

Прочитајте повеќе »

Долниот дом на британскиот парламент гласаше за одлагање на Брегзит

Експресно гласање во британскиот парламент: во само еден ден беа завршени сите три читања на предлогот за одлагање на Брегзит. Сега треба да се гласа и во Горниот дом на парламентот На крајот едни наспроти други стоеја 313 „да“ и 312 „не“, односно предлог законот за одлагање на Брегзит помина …

Прочитајте повеќе »

Поранешниот хрватски премиер Санадер осуден на 4 и пол години затвор

Хрватскиот Врховен суд денеска правосилно го осуди поранешниот премиер на земјата и претседател на Хрватска демократска заедница, Иво Санадер на 4 и пол години затвор под обвинение за примање и давање мито во случајот „Планинска“. Санадер е осуден дека примил над 2 милиони евра од Стјепан Фиолиќ, чија фирма ја …

Прочитајте повеќе »

Лондон: Трета среќа за Брегзит?

Британската влада денеска ќе организира трето гласање за планот на Тереза Меј за Брегзит- но без политичката декларација. Спикерот на парламентот го одобри гласањето, но прашање е дали Владата има гласови? Барањето на британската премиерка Тереза Меј да се одржи и трето гласање за нејзиниот планза излегување од ЕУ е одобрен. …

Прочитајте повеќе »

Европскиот парламент ги одобри новите правила за авторските права за интернет

Европскиот парламент денеска со 348 гласови „за“, 274 „против“ и 36 воздржани изгласа нова директива со која се заоструваат правилата за содржините на интернет и се наметнуваат многу построги одредби за интернет гигантите. Интернет-платформите ќе сносат одговорност за содржините што корисниците ги закачуваат, а ќе се води многу построга контрола …

Прочитајте повеќе »

Шешељ запали знамиња на ЕУ и НАТО во центарот на Белград

На денешниот протестен марш во организација на националистичката Српска радикална партија (СРС), а по повод 20-годишнината од интервенцијата на НАТО врз поранешна СРЈ, осудениот за воени злосторства Воијислав Шешељ ги запалил знамиња на ЕУ и НАТО, објавија српските медиуми и светските новински агенции. Маршот, кој започна од улицата „Кнез Михајлова“ …

Прочитајте повеќе »

Спасени сите 1.300 патници во бродската несреќа крај брегот на Норвешка

Норвешките власти утрово соопштија дека сите 1.300 патници и членови на екипажот кои се наоѓале на крузерот, чиј мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени. Во несреќата на крузерот „Викинг скај“, на кој најголем дел од патниците биле Британци и Американци, биле повредени 11 патници, соопштија …

Прочитајте повеќе »