Глобус

Вести од светот

Црна Гора и Србија си ги прогласија амбасадорите за „персона нон грата“ поради историско прашање

Црна Гора и Србија влегоа во дипломатски конфликт поради историско прашање. Министерството за надворешни работи на Црна Гора побара од српскиот амбасадор Владимир Божовиќ да ја напушти земјата откако го прогласи за „персона нон грата“. „По подолго и континуирано мешање во внатрешните работи на Црна Гора, преку однесувањето и изјавите …

Прочитајте повеќе »

Германска технологија – логистика за корона вакцините

Иако повеќето вакцини за корона се сеуште во тест фаза, продукцијата веќе почнува. Во тој дел, но и при распределбата на вакцините, значајна улога играат германски фирми. Битката против корона пандемијата се води во лабораторија, со наоѓање и тестирање микроскопски состојки за вакцина. Но, распределувањето на вакцините„ќе биде најголемата и најкомплексната …

Прочитајте повеќе »

Трамп малку попушти – го започна процесот на пренос на власта

доналд трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, по недели блокирање, ја започна регулираната трансформација на власта кон изборниот победник Џо Бајден. Но, Трамп и натаму не сака да чуе за пораз и продолжува со правна битка. Избраниот претседател на САД, Џо Бајден сега го добива досега спречуваниот пристап кон владината структура за да …

Прочитајте повеќе »

Ефектот „Copycat“ и известувањето за самоубиствата на пациентите со ковид-19

Медиуми камери

Во Албанија, четворица пациенти хоспитализирани во таканаречените ковид болници „Шефќет Ндоќи“ и „Инвектив“, извршиле самоубиство скокајќи од прозорците и одделите каде што биле сместени, дејствија за кои Обвинителството во Тирана започна истрага. Самоубиства на пациенти заразени со вирусот ковид-19 не се пријавени во ниту една од земјите на Западен Балкан. …

Прочитајте повеќе »

Три вакцини обезбедуваат високо ниво на заштита од корона вирус

AstraZeneca соопшти дека клиничките испитувања за нивната вакцина за Ковид-19 во Британија и Бразил покажале „висока ефикасност во спречување на Ковид-19“ без „хоспитализации или сериозни случаи на болеста“ кај сите волонтери. Англиската фармацевтска компанија тестираше два начина на дозирање. Едниот има ефикасност од 90% додека другиот од 70%. „Ќе се …

Прочитајте повеќе »

Избори во БиХ: Мала револуција

Владеачките партии во БиХ загубија на локалните избори во Сараево, Бања Лука, Тузла, Зеница, Бијељина… Мала револуција со помош на гласачко ливче во големите градови. Според аналитичарите, тоа е казна за корупцијата. Победата на кандидатот на Партијата за демократски прогрес (ПДП), Драшко Станивуковиќ, кој имаше поддршка од низа опозициски партии, …

Прочитајте повеќе »

Џо Бајден е 46 претседател на САД

Демократот Џо Бајден го победи актуелниот претседател Доналд Трамп за да стане 46 претседател во историјата на САД. Трамп се огласи со соопштение во кое не го признава поразот. Славје на улиците во повеќе градови во САД. По тридневна несигурност поради долгото броење на гласовите од изборите, 77-годишниот Бајден конечно го премина …

Прочитајте повеќе »

СЕ БРОЈАТ ПОСЛЕДНИТЕ ГЛАСОВИ, СВЕТОТ ГО ОЧЕКУВА НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ШТО ЌЕ СЕДНЕ ВО БЕЛАТА КУЌА

САД влегуваат во самиот финиш на пребројувањето на гласовите на претседателските избори што се одржаа на 3 ноември. Кандидатот на Демократската партија, Џо Бајден води според бројот на освоени гласови во четири од шесте држави во кои сè уште се бројат гласовите, кои би му овозможиле да го зголеми бројот …

Прочитајте повеќе »