Глобус

Вести од светот

Русија извршила 22.500 воени злосторства во Украина

Тенк гори во Украина

Од целосната инвазија, Русија извршила повеќе од 22.500 воени злосторства и злосторства на агресија врз Украина. Ова го соопшти украинското Јавно обвинителство на Телеграм, пренесува Укринформ. Според последните податоци, руската војска извршила 22.504 злосторства на агресија и воени злосторства. Од нив, 21.677 се поврзани со кршење на законите и обичаите на …

Прочитајте повеќе »

Дојче веле: Договорот за добрососедство и Протоколите не се критериум за отворање и затворање на поглавјата

Дојче веле: Договорот за добрососедство и Протоколите не се критериум за отворање и затворање на поглавјата

Според документацијата до којашто дошло Дојче веле, Бугарското Министерство за надворешни работи смета дека е проблематично тоа што Северна Македонија добила „чист“ македонски јазик во Преговарачката рамка, но францускиот предлог го смета за нешто на што не можело ни да се надева до пред само 6 месеци. Бугарското МНР е незадоволно …

Прочитајте повеќе »

Досега 991 дете го загубило животот или било повредено во војната во Украина

Досега 991 дете го загубило животот или било повредено во војната во Украина

Од почетокот на руската агресија врз Украина до утрово, убиени се 346 деца, а повеќе од 645 биле повредени, соопшти Главниот јавен обвинител на Украина на својот канал на „Телеграм“, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Овие бројки не се конечни ниту за денешниот ден, оти уште се вршат истраги во зоните …

Прочитајте повеќе »

Бориславова: Бугарски политичари, аналитичари и јавни личности земаат по 4.000 лева директно од Москва

Бориславова: Бугарски политичари, аналитичари и јавни личности земаат по 4.000 лева директно од Москва

Бугарските безбедносни служби имаат информации дека наши политичари, општествени дејци, аналитичари и други јавни личности добиваат пари директно од руската држава за да го формираат јавното мислење во корист на тезите поволни за Руската Федерација, порача Лена Бориславова, шеф на кабинетот на бугарската влада во интервју за радиото „Дарик“, пренесува „Сега“. …

Прочитајте повеќе »

Војната за Украина се сели кон Доњецк

Харков опкружен и бомбардиран

Откако Владимир Путин прогласи победа во регионот на Луганск, руските сили го менуваат тежиштето на војната во Украина кон Доњецк. Следува нова фаза од петмесечната војна во Украина. Освојувањето на градот Лисичанск во неделата го заокружи руското освојување на Луганск, еден од двата региони во Донбас, кој станува синоним за најголемите …

Прочитајте повеќе »

Како Русија регрутира нови војници

Како Русија регрутира нови војници

Москва сака да ги „пополни сите дупки“ во руската армија за војната во Украина. Општа мобилизација сè уште не е прогласена, но има показатели дека веќе се регрутираат војници – на различни начини. И покрај различните прогнози, Москва, и по пет месеци војна против Украина, сѐ уште нема објавено повик за …

Прочитајте повеќе »

Европратеник вели дека на Украина и се потребни Ф-15 и Ф-16 за да го заштити украинското небо

Ракетен напад

Пратеникот на Европскиот парламент од Литванија, Петрас Ауштревичиус, одговарајќи на прашање дали на Украина и се потребни авиони-пресретнувачи Ф-15 и Ф-16, рече дека американските ловци ќе помогнат да се заштити небото и да се спасат животи во Украина, додека од ракетните одбранбени системи неизбежно се бара ефикасно да се заштити …

Прочитајте повеќе »

Петков го предлага Асен Василев за премиер на Бугарија

Петков го предлага Асен Василев за премиер на Бугарија

Актуелниот вицепремиер и министер за финансии Асен Василев е кандидат за премиер на „Продолжуваме со промените“, соопшти денеска премиерот во оставка Кирил Петков. Претходно коалициониот партнер во досегашната влада Партијата на бугарските социјалисти (БСП) постави услов Петков да не биде кандидат за премиер, ако сакаат да продолжат консултациите за нова …

Прочитајте повеќе »