Глобус

Вести од светот

Претседавачот на ЕУ Словенија вели дека Унијата нема да прифаќа авганистански мигранти

Словенечкиот премиер Јанез Јанша изјави дека ЕУ нема да дозволи наплив на мигранти од Авганистан, откако преземањето на Авганистан од страна на Талибанците го поттикна стравот од повторување на мигрантската криза во Европа во 2015 година, кога во Унијата пристигнаа повеќе од милион луѓе кои избегаа од војната и сиромаштијата …

Прочитајте повеќе »

САД ќе користат шпански воени бази за да примат бегалци од Авганистан

САД и Шпанија се согласија да ги користат шпанските воени бази за да примат Авганистанци кои работеа за американската влада. Американскиот претседател Џо Бајден и шпанскиот премиер Педро Санчез постигнаа договор за ова прашање за време на телефонски разговор одржан на 21 август, соопшти денеска шпанската влада. Според договорот, базите …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Бебето од Кабул

Бебето, кое во Кабул преку ѕид со бодликава жица им беше предадено на американските војници, е повторно со својот татко. Бебето било префрлено преку ѕидот со бодликава жица поради тоа што било болно, се вели од Пентагон. „Родителот ги молел војниците да се погрижат за детето, затоа што бебето било …

Прочитајте повеќе »

Зошто тајните служби потфрлија во Авганистан?

Ни германската БНД, ниту другите тајни служби очигледно не го предвидоа брзиот победнички поход на талибанците. Зошто? Околу тоа нема речиси никакви официјални информации, па дотолку повеќе се шират шпекулации. БНД е германска цивилна и воена тајна служба задолжена за странство. „БНД има задача да собира и обработува информации од …

Прочитајте повеќе »

Талибанците влегуваат по домови и бараат соработници на НАТО и на досегашната влада на Авганистан

Според документ од Обединетите Нации, Талибанците во Авганистан ги засилиле своите потраги по луѓе што работеле за силите на НАТО и на доскорешната влада на Авганистан. Милитантите одат од врата на врата за да ги најдат луѓето од списоците и се закануваат на нивните семејства, пренесува Би-Би-Си. Од преземањето на контролата …

Прочитајте повеќе »

Милијардите долари од Кабул и талибанците

Според информации на американски инсајдер, талибанците немаат пристап врз средствата на Авганистанската централна банка во САД. Таму авганистанската влада во бегство ги депонираше своите резерви во злато, и не само тоа. Радикално-исламистичките талибанци со зачудувачка брзина ја презедоа власта во Авганистан. Но, тешко дека со истото темпо новите владетели на …

Прочитајте повеќе »

ГЕРБ го врати мандатот за влада, Бугарија оди кон третите избори во половина година

Поранешната владејачка бугарска политичка партија ГЕРБ денеска не се нафати да формира нова влада на многу необичен начин. Тие прво во партиското седиште, само за своите избирачи, ги презентираа имињата на предвидените министри кои би влегле во новата коалициска влада со Сојуз на демократските сили (СДС), а половина час подоцна, …

Прочитајте повеќе »

Талибанците најавија општа амнестија

Како ќе изгледа владата на Авганистан по преземањето на власта од страна на талибанците сѐ уште не се знае. Тие најавија амнестија за службениците и тврдат дека жени во владата се добредојдени. Радикално исламистичките талибанци им понудија амнестија на сите вработени во владини институции во Авганистан. Исламистите бараат од службениците …

Прочитајте повеќе »