Глобус

Вести од светот

Трамп: Тоа што сум заразен е божји благослов

доналд трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека тоа што е заразен со Ковид-19 е „благослов од Бог“, бидејќи му пружил поука за можните лекови за болеста. Во видео-снимката објавена на Твитер, неколку часа откако одржа состанок во Овалната соба, иако е инфициран со новиот коронавирус, Трамп вети дека ќе работи …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Со пушка и шамија на прaгот од куќата во Нагорно Карабах

Доаѓаат времиња кога човек мора самиот да си помогне. Тоа сега особено важи во Нагорно Карабах, каде борбите не престануваат. Кој сака да знае што значи зборот војна за обичните луѓе, нему оваа бабичка, седната со пушка на прагот од својата куќа во Степанакерт, има што да му каже. Додека …

Прочитајте повеќе »

Хрватска ќе добие музеј на лажните вести

Деновиве во Хрватска би требало да профункционира тн. Музеј на лажните вести. Всушност, станува збор за веб-сајт, кој во првата фаза ќе објавува сведоштва на новинари и научници, база на податоци за лажни вести, алатки за развој на медиумска писменост и критичко размислување и препознавање и борба против „лажните вести“ …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Трамп го напушти болничкиот кревет

Додека светот шпекулира за неговата здравствена состојба, американскиот претседател Доналд Трамп ја напушти болницата, но за кратко! Американскиот претседател Доналд Трамп им мавта на своите фанови од црно возило. Со него се уште најмалку две лица, а тој носи маска. Во видео-порака снимена претходно Трамп вели: „Сега ќе дојдам во …

Прочитајте повеќе »

Американскиот претседател Трамп и неговата сопруга Меланија се позитивни на ковид-19

Претседателот на САД, Доналд Трамп преку социјалните мрежи потврди дека тој и неговата сопруга Меланија се позитивни на корона вирус. „Вечерва, првата дама и јас бевме тестирани за ковид-19 и сме позитивни. Веднаш ќе започнеме процес на карантин и закрепнување. Заедно ќе го поминеме ова” објави Трамп на својот Твитер …

Прочитајте повеќе »

Над 100 загинати лица во Нагорно-Карабах во судирите меѓу Ерменија и Азербејџан

Воените судири меѓу Ерменија и Азербејџан околу спорниот регион Нагорно-Карабах продолжија и во текот на денешниот ден. Над 100 лица загинаа за неполна недела при ескалацијата на конфликтот, јавува Би-би-си. Рускиот министер за надворешни работи им понудил на двете земји Русија да биде домаќин на мировните преговори со кои би се …

Прочитајте повеќе »

Над милион Американци веќе гласаа на претседателските избори

Повеќе од 1,2 милиони Американци веќе гласаа за претседател без да чекаат на  првата дебата меѓу претседателот Доналд Трамп и поранешниот потпретседател Џо Бајден во Кливленд, Охајо. Тоа е според анкетата на Си-Ен-Ен, спроведена меѓу изборни претставници во 20 држави. Околу 800.000 од поднесените гласачки ливчиња доаѓаат од осум најконкурентни …

Прочитајте повеќе »

„Тајм“ ги објави највлијателните 100 личности за 2020 година

На 23 септември угледниот магазин „Тајм“, ја објави листата на највлијателните 100 личности за 2020 година. На оваа листа која се објавува на годишно ниво од 1999 година, се наоѓаат личностите кои го промениле светот и се смета за огромна чест за сите оние кои што ќе се најдат на …

Прочитајте повеќе »