Глобус

Вести од светот

Возачот на косовскиот автобус се бранел со молчење

Возачот на косовскиот автобус кој е осомничен дека вчера утрото направил тешка сообраќајна несреќа во близина на Славонски брод во Хрватска е изведен на распит во тамошното општинско обвинителство, но се бранел со молчење. Како што јавува дописникот на Радио Слободна Европа на возачот му бил доделен адвокат по службена …

Прочитајте повеќе »

Почна церемонијата за отворањето на Летните олимписки игри во Токио

Свечената церемонија на отворањето на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио започна во 13 часот, а за првпат во својата историја спектакуларниот настан се одржува пред минимален број на гости, јавува Би-би-си. Како публика на токискиот стадион има само околу 1.000 присутни делегати и останати гости. Поради ковид пандемијата, ЛОИ во Токио …

Прочитајте повеќе »

Вељко Беливук: Вучиќ бараше да ги заплашувам организаторите на протестите против него

Вељко Беливук, водач на криминалната група осомничена за значителен број брутални убиства и масакрирања, на сослушување во српското Обвинителство за организиран криминал пред две седмици негирал дека е убиец, но затоа зборувал за „соработката“ со претседателот на Србија Александар Вучиќ и други личности од врвот на владејачката Српска напредна партија. Беливук пред …

Прочитајте повеќе »

Норвешка одбележа 10 години од екстремистичките напади со над 70 жртви

Норвешка одбележа 10 години од нападот на десничарскиот екстремист кој уби 77 лица во Осло и на мал остров во близина на главниот град. Премиерката Ерна Солберг на меморијалната служба во Осло, се потсети на денот кој беше, како што кажа, „напад врз нашата демократија“. Преживеаните од нападот и членови …

Прочитајте повеќе »

„Ден на слободата“: славје и критика

И покрај предупредувањата од научниците и опозицијата, британската влада од денеска укина речиси сите ковид-рестрикции за Англија. Притоа, меѓу другото отпаѓаат и обврските за физичка дистанца и носење маска. Речиси сите заштитни мерки против коронавирусот се укинати во Англија, каде денешниот ден е прогласен „Ден на слободата“, и покрај огромниот и …

Прочитајте повеќе »

Најмалку 81 жртва од поплавите во Германија, околу 1.300 лица се водат како исчезнати

Расте бројот на загинати и исчезнати лица во големите поплави што го зафатија западниот дел на Германија. Најмалку 81 жртва е пријавена досега, а најсилно се погодени двете германски покраини Северна Рајна Вестфалија и Рајнската област-Пфалц, јавува Гардијан. Германските медиуми јавуваат за загрижувачки бројки на околу 1.300 лица кои се водат како …

Прочитајте повеќе »

Рикер назначен за привремен амбасадор на САД во Лондон

Амбасадорот Филип Рикер е назначен за шеф на мисијата на Амбасадата на САД во Лондон, привремено, во отсуство на амбасадор, соопшти Стејт департментот, пренесе Гласот на Америка. Тој ќе ја презеде оваа функција на први август. Амбасадорот Рикер во моментов е в.д. помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија. …

Прочитајте повеќе »

Штитат ли сегашните вакцини од Делта сојот на коронавирус?

Има случаи кога и целосно вакцинирани лица починале од Делта сојот на коронавирусот. Кои се причините? И дали вакцините воопшто штитат од мутацијата? Преглед на фактите. Во Велика Британија најмалку 259 лица досега починаа како последица на зараза со Делта сојот. 116 од нив биле целосно вакцинирани, велат податоците на …

Прочитајте повеќе »