Глобус

Вести од светот

Еден загинат на протестите во Куба, властите за првпат преземаат дел од одговорноста за кризата

Едно лице загина на антивладините протести во Куба, додека повеќе од 100 лица се уапсени во протестите кои почнаа во неделата и досега прераснаа во најголеми демонстрации во изминативе децении во комунистичката земја, јавува Гласот на Америка на македонски јазик.  Протестите започнаа поради недостатокот на храна, високите цени, проблемите со напојувањето …

Прочитајте повеќе »

Бугарија и по овие избори во политичка пат позиција?

Шоуменот „Слави“ Трифонов го претстави неговиот владин кабинет, иако неговата партија досега нема добиено мандат за тоа. Неговата програма не е убедлива – но другите партии во новиот парламент се под притисок. Конечните резултати од предвремените парламентарни избори во Бугарија на 11 јули 2021 година сè уште не беа познати …

Прочитајте повеќе »

Проевропската партија победи на изборите во Молдавија

Прореформската партија, која се залага за приближување на Молдавија до ЕУ и за борба против корупцијата, победи на парламентарните избори во Молдавија, покажуваат резултатите кои денеска ги објави изборната комисија. Предвремените парламентарни избори кои се одржаа вчера ги распиша претседателката Маја Санду, чија реформистичка партија сега ќе ја преземе контролата …

Прочитајте повеќе »

На предвремените избори во Бугарија водат ГЕРБ и „Има таков народ“

Со преброени скоро 90 проценти од гласачките ливчиња на 12 јули, ГЕРБ има 585.460 гласови или 24,01 процент. Има Таков народ, предводен од телевизискиот забавувач Слави Трифонов, заостанува со околу 13.000 гласови, со 572.365, или 23,48 проценти, според резултатите од изборната комисија. Многу агенции за анкетирање предвидуваат дека ИТН сè …

Прочитајте повеќе »

На фестивалот „Егзит“ уапсени 55 луѓе

Српското министерството за внатрешни работи соопшти дека полицијата во Нови Сад, во текот на првиот ден од фестивалот „Егзит“, запленила наркотици од 55 луѓе. Уапсени се 54 лица за неовластено поседување наркотични средства и едно лице за неовластено производство и пуштање во промет на наркотици. Од уапсените 31 се странски …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Трета доза од вакцината на Бионтек и Фајзер?

„Од податоците кои ги собра израелскиот Министерство за здравство и практиката стана јасно дека опаѓа заштитата што ја дава вакцината од инфекции и симптоматски заболувања шест месеци по втората доза“, соопштија производителите. Врз основа на податоците со кои се располага досега веројатно е „дека ќе биде потребна трета доза по …

Прочитајте повеќе »

Бајден: Воената мисија на САД во Авганистан завршува на 31 август

Бајден

Претседателот на САД Џо Бајден изјави дека воената мисија на САД во Авганистан ќе заврши на 31 август, велејќи дека „брзината е безбедност“, бидејќи Соединетите држави се обидуваат да ја прекинат речиси 20-годишната војна. „Не отидовме во Авганистан за да градиме нации“, рече Бајден во говорот за тековните напори на …

Прочитајте повеќе »

Убиени најмалку четворица осомничени за атентатот врз претседателот на Хаити

Полицијата на Хаити соопшти дека убиле четворица наводни „платеници“ и заробиле уште двајца по атентатот врз претседателот на таа карипска земја во неговиот дом на 7 јули. Повеќе осомничени сè уште се на слобода, соопшти полицијата. Убиството на 53-годишниот претседател Жовенал Моиз се закани дека оваа сиромашната островска земја со …

Прочитајте повеќе »