Глобус

Вести од светот

Повеќе од половина од домовите во Северодоњецк се целосно уништени од руското гранатирање

Северодоњецк уништен руско гранатирање

Жестоките борби и гранатирања во Донбас продолжуваат. Украинските власти тврдат дека од руските напади на градот Северодоњецк целосно се уништени 60 отсто од домовите, а дури 90 отсто од зградите во ова населено место со околу 100.000 жители се оштетени и ќе им биде потребна значителна поправка, јавува Би-би-си. Стравувањата се …

Прочитајте повеќе »

Словенија добива левичарско-либерална влада, Роберт Голоб избран за премиер

Словенија Љубљана

Словенечкиот парламент синоќа со 54 гласа „за“ го избра Роберт Голоб, предводник на либерално-зеленото Движење Слобода за нов словенечки премиер којшто доаѓа на местото на Јанез Јанша, јавува весникот Индипендент. Изборот на Голоб доаѓа откако неговото движење како победник на парламентарните избори вчера потпиша коалициски договор со Социјалдемократите на Тања Фијон …

Прочитајте повеќе »

Руските сили нападнале 40 градови во Донбас, гранатирани населени места во повеќе региони

Руските сили нападнале 40 градови во Донбас

Украинските власти тврдат дека руските сили нападнале повеќе од 40 градови во Донецкиот и Луганскиот регион во најжестоката офанзива од почетокот на руската агресија врз Украина. Укринформ јавува за уништени станбени згради, куќи, центри за култура и административни згради во Северодоњецк, Лисичанск, Прувилија, Новодружеск, Хирске и Маринка. Најмалку три цивили го загубиле …

Прочитајте повеќе »

Русија планира од градот Северодонецк да направи нов Мариупол, опасност од нови крвопролевања

Мариупол

Опасната тактика од пристанишниот град Мариупол Русија сака да ја примени и во нападите на другите градови од Донбас, обвинуваат украинските власти. Гувернерот на Луганската област, Сергеј Хаидаи изјави дека руските сили во секое село или град ја применуваат истата тактика – бомбардирање, опколување и напади од сите страни, пренесува Би-би-си. …

Прочитајте повеќе »

Крвопролевање во основно училиште во Тексас – кога смртта дојде во Увалде

Крвопролевање во основно училиште во Тексас

САД повторно се потресени од масакр во училиште со повеќе убиени деца. Во најкрвавиот оружен напад во последнава деценија во основно училиште во гратчето Увалдево американската сојузна држава Тексас се убиени најмалку 19 ученици и двајца возрасни, од кои едниот е наставник, соопштија локалните власти. Гувернерот на Тексас, Грег Абот изјави …

Прочитајте повеќе »

Од почетокот на воената агресија во Украина загинале 234 деца

Војна во Украина Мариупол

Вкупно 234 деца се убиени, а над 433 повредени во Украина од почетокот на руската инвазија, јавува украинската новинска агенција „Укринформ“ повикувајќи се на изјава на украинското Јавно обвинителство. „До 24 мај 2022 година, над 667 деца во Украина беа погодени од руската вооружена агресија. Според податоците на обвинителите за …

Прочитајте повеќе »

За првпат во историјата, во светот има над 100 милиони присилно раселени луѓе

раселени луѓе

Бројот на луѓе принудени да избегаат од конфликти, насилство, кршење на човековите права и прогон сега ја надмина застрашувачката бројка од 100 милиони за првпат во историјата, зголемен од војната во Украина и други смртоносни конфликти. „Сто милиони се страшна бројка – подеднакво отрезнувачка и алармантна. Тоа е рекорд што …

Прочитајте повеќе »

За три месеци Русија во Украина претрпела загуби колку за 9 години во Авганистан, дневно гинат по околу 100 Украинци

Украинска војска

Во последното ажурирање на разузнавачките податоци, британското Министерство за одбрана вели дека во првите три месеци од војната, Русија веројатно претрпела сличен број на жртви колку Советскиот Сојуз за време на деветгодишната војна во Авганистан, пренесе Би-би-си.   Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 23 May 2022 …

Прочитајте повеќе »