Глобус

Вести од светот

Камбек на Џо Бајден – желба за сплотеност

По „супер вторникот“ е јасно: претседателската кандидатура на Демократската партија ќе се одлучува меѓу Џо Бајден и Берни Сандерс. Пропуштена шанса, смета Кристина Бергман, но јасна порака. Како можеше да се случи ова? Натпреварувачите за демократски кандидат за претседателските избори ги имаше поразлични од кога било: жени, Афроамериканци, Американци со …

Прочитајте повеќе »

Бројката на починати во светот од новиот корона вирус се зголеми на над 3.000

Новиот корона вирус Covid-19 е веќе присутен во над 60 земји, со над 88.000 заразени луѓе низ целиот свет, освен на Антарктикот. Според најновите податоци, досега починале повеќе од 3.000 луѓе. Бројот на заразени со корона вирусот се зголемува во Италија, а Франција го затвори светски познатиот музеј Лувр. Австралија …

Прочитајте повеќе »

Српски дневни весници за 6 месеци 5.000 пати ги прекршиле новинарските стандарци

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против …

Прочитајте повеќе »

Како е да се биде ѓубриште на Европа?

Бугарија и Романија имаат проблем со ѓубрето – тоа се трупа на огромни депонии, се рециклира само мал дел, во игра често се криминални зделки. Против тоа малку нешто се презема, смета Ивајло Дичев. Зборот „ѓубре“ во Романија и во Бугарија би можел да биде прогласен за најчесто упоребуван збор. …

Прочитајте повеќе »

Вакцина против коронавирус ќе биде тестирана до крајот на април

Вакцината против коронавирусот ќе биде тестирана кон крајот на април, најавија кинеските власти. Во последните 24 часа бројот на заразени од новиот вирус достигна вкупно 75.465 лица, а билансот на жртвите изнесува 2.236, откако се регистрирани уште 118 починати. Повеќе од илјада случаи на заболени и 11 починати лица се …

Прочитајте повеќе »

Рама не очекувал толку голема помош од донаторите

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека сумата за обнова на неговата земја по ноемврискиот земјотрес собрана на донаторската конференција вчера во Брисел, ги надминала сите очекувања. По завршувањето на донаторската конференција, Рама и$ изрази голема благодарност на претседателкaта на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. „И 40 otсто од собраната …

Прочитајте повеќе »

Повеќе од половина милион евра за српски таблоиди што шират лажни вести

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против …

Прочитајте повеќе »

Србија и Косово потпишаа писма за намери за обновување на железничкиот и на патниот сообраќај

На маргините на Минхенската безбедносна конференција, Србија и Косово денеска ги потпишаа писмата за намери за повторно воспоставување на железнички сообраќај меѓу Белград и Приштина и за завршување на изградбата на автопат меѓу двата главни града. На потпишувањето на документите во Минхен присуствуваа претседателите на Србија и Косово Александар Вучиќ …

Прочитајте повеќе »