Глобус

Вести од светот

Рускиот премиер Медведев поднесе оставка

Владата на рускиот премиер Дмитри Медведев денеска си поднесе оставка, јавуваат руските медиуми, кои наведуваат дека оставката Медведев му ја доставил на претседателот Владимир Путин. Како што јавува агенцијата Тасс, Путин му се заблагодарил на Медведев за неговата работа и му понудил нова функција – заменик-секретар во претседателскиот совет за …

Прочитајте повеќе »

Украинскиот авион соборен со две ирански ракети

Патничкиот авион соборен во близина на Техеран е погоден и од втора иранска ракета, јавуваат американските медиуми. Проектилите биле испукани во интервал од околу половина минута. Нова снимка од камера за надзор покажува дека украинскиот патнички авион, во кој загинаа 176 луѓе, е погоден со две ракети откако полетал од …

Прочитајте повеќе »

Грозев: Руски воени разузнавачи вклучени во труењето на Скрипаљ со години роварат низ Европа

Група од околу 30 луѓе, припадници на Управата за воено разузнавање на Генераштабот на оружените сили на Руската федерација (порано позната како ГРУ) со години се занимава со дестабилизирачки активности во Европа и на Балканот, вклучувајќи и убиства. Ваквото обвинување во утринската програма на бугарската телевизија „бТВ“ стаса од устата на Христо …

Прочитајте повеќе »

Најголемите 10 дезинформации во Грција: Лек за ракот, пчели кои сакаат икони, проститутки за мигранти

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против …

Прочитајте повеќе »

Не е точно дека Финска ќе воведе работна недела од четири дена

Финска пред неполн месец ја доби најмладата премиерка во светот, Сана Марин, за која се крена голема врева кога беше избрана околу составот на нејзиниот кабинет и за дел од политиките кои сака да ги примени. Десетици медиуми деновиве објавија дека новата финска премиерка Марин ќе воведе флексибилно работно време …

Прочитајте повеќе »

Иран призна дека авионот бил погоден со ракета, Украина бара извинување

По повеќедневни деманти, Иран призна дека авионот кој се урна во близина на Техеран бил погоден од ракета. Иранскиот претседател Хасан Рохани на Твитер напиша дека Иран најдлабоко жали за „катастрофалната грешка“. Соборувањето на украинскиот патнички авион, според иранската војска, се случило ненамерно. Боингот 737-800 бил погоден до ракета во …

Прочитајте повеќе »

„Кемтрејлсите“ се виновни за пожарите во Австралија, а медиумите се криви за таа дезинформација

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против …

Прочитајте повеќе »

Зошто е Ирак толку важен за Американците?

Ирачкиот парламент побара повлекување на сите странски војници, но Вашингтон уште не сака да ги напушти своите позиции во Ирак. За владата на Трамп, Ирак и натаму е исклучително стратешки важен од многу причини. Во прашање е една од најважните надворешнополитички одлуки во поновата американска историја: дали американските војници треба …

Прочитајте повеќе »