Глобус

Вести од светот

Тринаесет повредени, вклучително и три деца, по руски напад во регионот Днипропетровск

Во украинската област Днипропетровск, руска ракета погоди двокатна станбена зграда, при што беа повредени најмалку 13 лица, меѓу кои три деца. Веста за нападот и повредените на војот Телеграм канал ја објави Серхи Лисак, шеф на регионалната воена управа на Днипропетровск, пишува Укринформ. „Експлозија одекна во населбата Пидородне во областа Днипро. …

Прочитајте повеќе »

Њујорк тајмс: Најголемите улични протести во Србија по соборувањето на Милошевиќ

Протестите „Србија против насилството“, кои се одржуваат еднаш неделно, добија замав од почетокот на мај, кога 18 лица беа убиени во два масакри – едниот во училиште во Белград, другиот во околните села. Тие убиства предизвикаа граѓански бунт, што критичарите на лидерот на земјата, Александар Вучиќ, го нарекоа протест против …

Прочитајте повеќе »

Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива, но таа ќе има висока цена

зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изразил увереност дека Украина е подготвена за контраофанзива, но нагласил дека процесот ќе трае и ќе носи висока цена, пренесува Укринформ. Во интервју за „Вол Стрит Џурнал“ Зеленски сепак искажал и убеденост дека контраофанзивата ќе биде успешно. „Цврсто веруваме дека ќе успееме. Не знам колку долго оваа контраофанзива ќе …

Прочитајте повеќе »

Запленети 161 килограми кокаин во Солун, во заедничка акција на грчката и македонската полиција (ВИДЕО)

дрога кокаин заплена

Вчерашната акција е продолжение на успешната акција од 8 и 9 мај годинава, кога во Солун беа запленети 105 кг кокаин На 02.06.2023 од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција, во соработка и …

Прочитајте повеќе »

Најмалку 238 загинати и 650 повредени во страотна железничка несреќа во Индија

загинати и повредени во железничка несреќа во Индија

Најмалку 238 луѓе ги загубиле животите, а 650 се повредени во страотна железничка несреќа во Индија, во која биле вклучени три воза, јави Би-би-си. Несреќата се случила вчеравечер во 19 часот, во Баласоре во источната држава Одиша. Претходно од Противпожарната управа на Одиша беше соопштена многу повисока бројка загинати – 288 …

Прочитајте повеќе »

Продолжен притворот на таткото на детето кое изврши масакр во белградското училиште

масакр србија жалост

Притворот на таткото е продолжен на предлог на обвинителството поради посебни околности кои укажуваат дека обвинетото лице може да го повтори делото доколку се најде на слобода Вишиот суд во Белград му го продолжи за 30 дена притворот на таткото на момчето кое го изврши масакрот на 3 мај во …

Прочитајте повеќе »

Русија со нови напади врз Украина, има загинати и повредени цивили

Украина ракетирање

Руските воздушни напади врз Киев и останати градови во Украина продолжиле и во текот на изминатава ноќ, а од неколку населени места пристигнуваат информации за повредени и загинати цивили Во најновиот руски воздушен напад врз Украина биле употребени 15 крстосувачки ракети и 21 камиказе-дронови, информираат украинските вооружени сили. Сите се …

Прочитајте повеќе »

Тепачка и турканици во бугарскиот парламент

Тепачка и турканици во бугарскиот парламент

Во бугарското Собрание денеска работниот ден почна со притисоци што резултираа во физичка пресметка. Две резолуции – едната на „Продолжуваме со промената“ (ПП) и „Демократска Бугарија“ (ДБ), а другата на „В’зраждане“ (Преродба) на познатиот националист и русофил Костади Костадинов, познат како „бугарскиот Копејкин“, предизвикаа спор што резултираше со физичка пресметка, пишува …

Прочитајте повеќе »