Глобус

Вести од светот

(Видео) Ковачевски во Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на Самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство, што прв пат ваков Самит на сите земји членки на ЕУ се одржува во Западен Балкан, во соседна Албанија. Тоа само ја потврдува посветеноста на ЕУ кон проширувањето. Во продолжение е целата изјава на премиерот: „Во …

Прочитајте повеќе »

Потпишан договор за поевтини роаминг услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен Балкан присуствуваше на потпишување на договор за пониски роаминг цени. Со овој договор од идната 2023 година Република Северна Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Косово и БиХ ќе имаат пониски …

Прочитајте повеќе »

ЕУ и Западен Балкан: Приближување во Тирана

Некогаш зад илјада бункери, сега на пат кон ЕУ: во Албанија се одржува самит на ЕУ и земјите од Западен Балкан кои имаат аспирации да се приклучат на ЕУ. Но, патот е напорен, а за некои сето тоа трае предлого. Сив бетонски бункер, што наликува на закопана печурка, стои во …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски во Тирана на Самитот Западен Балкан – Европска Унија

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со лидерите од Западен Балкан денеска ќе учествува и ќе говори на Самитот за Западен Балкан – Европска Унија во Тирана, Република Албанија. Учесниците на Самитот ќе ги пречека премиерот на Албанија Еди Рама, а најавено е присуство на највисоки претставници од ЕУ. На Самитот е …

Прочитајте повеќе »

ГЕРБ за мандатар за новата влада на Бугарија го предложи неврохирургот Габровски

Партијата ГЕРБ на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов реши за мандатар за формирање на нова политичка влада на Бугарија да го предложи неврохирургот проф. д-р Николај Габровски, за кој сметаат дека е политички неутрален кандидат, известува бугарскот онлајн-медиум mediapool.bg. Претседателот на Бугарија Румен Радев претпладнево му го врачи мандатот и Габровски …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски утре ќе учествува на Самитот на земји од Западен Балкан во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од Западен Балкан, утре ќе учествува и ќе говори на Самитот за Западен Балкан-Европска Унија во Тирана, Република Албанија. Учесниците на Самитот ќе ги пречека премиерот на Албанија Еди Рама, а присуство е најавено на високите европски претставници Шарл Мишел и Фон Дер Лаjен, …

Прочитајте повеќе »

Дали новите санкции навистина ќе ѝ наштетат на Русија?

Од денеска стапуваат во сила ембаргото на нафта и ограничување на цената на нафтата. Тие треба да извршат дополнителен притисок врз руската економија. Но, дали мерките навистина ќе ја доведат Москва во теснец? Две нови санкции од денеска треба да имаат влијание врз Русија – нафтеното ембарго и огрничувањето на …

Прочитајте повеќе »

Враќање во Херсон – слики од ослободениот град

Херсон со месеци беше окупиран и градот дури од неодамна повторно е под контрола на Украина. Дописникот на ДВ Ихор Бурдига потекнува од Херсон – опишува како го доживеал враќањето во својот град. Во Херсон не сум бил една година. Дури и во мирни времиња, бев возбуден кога се враќав …

Прочитајте повеќе »