Глобус

Вести од светот

Велика Британија врши проверка – дали е користено хемиско оружје во Мариупол?

Велика Британија врши проверка – дали е користено хемиско оружје во Мариупол?

Велика Британија се обидува да изврши проверка на извештаите според кои руската војска во напад врз опколениот украински град Мариупол, наводно употребила хемиско оружје. „Постојат извештаи дека руските војници при нападот врз жителите на Мариупол користеле хемиско оружје. Со партнерите работиме на итно расветлување на деталите“, напиша министерката за надворешни …

Прочитајте повеќе »

По САД, и Британија денеска воведе санкции против Милорад Додик

По САД, и Британија денеска воведе санкции против Милорад Додик

Британија денеска објави дека ги санкционирала членот на Претседателството на Босна и Херцеговина од Република Српска (РС) Милорад Додик и претседателката на тој ентитет Жељкa Цвијановиќ, поради обидите да го нарушат легитимитетот и функционалноста на државата БиХ, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик. Британските санкции вклучуваат забрана за патување и …

Прочитајте повеќе »

Зошто Кина тајно ѝ испорача проектили на Србија?

Зошто Кина тајно ѝ испорача проектили на Србија?

Србија во текот на изминатиот викенд добила испорака на софистициран кинески противвоздушен систем, сред загриженоста на западот за натрупувањето оружје на Балканот за време на војната во Украина. Тоа, како што наведува новинската агенција АП, може да го наруши кревкиот мир во регионот. Медиумите и воените експерти во неделата објавија …

Прочитајте повеќе »

По првиот круг претседателски избори во Франција, Макрон има причини да се плаши од националистката Ле Пен

По првиот круг претседателски избори во Франција, Макрон има причини да се плаши од националистката Ле Пен

На вчера одржаниот прв круг претседателски избори во Франција убедливо најмногу гласови освои актуелниот шеф на државата Емануел Макрон, но неговата ривалка, односно второпласираната крајна десничарка Марин ле Пен, во одлучувачкиот втор круг на 24 април би можела да му создаде многу проблеми на Макрон, пишува Би-Би-Си. Според анкетите, трката за …

Прочитајте повеќе »

Продолжува руското гранатирање врз Доњецк и Луганск

Продолжува руското гранатирање врз Доњецк и Луганск

Руските сили продолжија со гранатирање во регионите Доњецк и Луганск во источна Украина, додека украинските сили одбиле неколку напади, уништувајќи руски тенкови, возила и артилериска опрема, соопшти денеска британското Министерство за одбрана на 11 април. Претходната употреба на фосфорна муниција од страна на руските сили во регионот на Доњецк, исто …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Пустош на станицата во Краматорск

Фотографија на денот: Пустош на станицата во Краматорск

Во напад на железничката станица во Краматорск, источна Украина, загинаа најмалку 52 лица, пред сѐ жени, деца и постари луѓе кои бегале од војната. Од украинска страна се наведува и дека во нападот има над сто повредени луѓе. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави: „Очекуваме решителна светска реакција на ова воено злосторство“. …

Прочитајте повеќе »

Четири деца меѓу загинатите 39 при рускиот ракетен напад на железничка станица во Украина

Четири деца меѓу загинатите 39 при рускиот ракетен напад на железничка станица во Украина

Бројот на загинати при двата руски ракетни напади врз железничка станица со бегалци во Украина достигна 39, а стотина други се ранети. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ракетните напади врз станицата во Краматорск е намерен напад врз цивили. Станицата во Краматорск се користи за евакуација на цивили од областите …

Прочитајте повеќе »

Над 30 загинати и 100 повредени во ракетен напад, Зеленски: Ова е зло кое нема граници

Над 30 загинати и 100 повредени во ракетен напад, Зеленски: Ова е зло кое нема граници

Повеќе од 30 луѓе загинаа, а над 100 беа ранети во руски ракетен напад врз железничка станица во источна Украина во петокот, додека цивилите се обидуваа да се евакуираат во побезбедните делови на земјата, соопшти државната железничка компанија, пренесе агенцијата Ројтерс. Според информациите добиени од Украинските железници ракетите погодиле станица во …

Прочитајте повеќе »