Глобус

Вести од светот

Долниот дом на британскиот парламент гласаше за одлагање на Брегзит

Експресно гласање во британскиот парламент: во само еден ден беа завршени сите три читања на предлогот за одлагање на Брегзит. Сега треба да се гласа и во Горниот дом на парламентот На крајот едни наспроти други стоеја 313 „да“ и 312 „не“, односно предлог законот за одлагање на Брегзит помина …

Прочитајте повеќе »

Поранешниот хрватски премиер Санадер осуден на 4 и пол години затвор

Хрватскиот Врховен суд денеска правосилно го осуди поранешниот премиер на земјата и претседател на Хрватска демократска заедница, Иво Санадер на 4 и пол години затвор под обвинение за примање и давање мито во случајот „Планинска“. Санадер е осуден дека примил над 2 милиони евра од Стјепан Фиолиќ, чија фирма ја …

Прочитајте повеќе »

Лондон: Трета среќа за Брегзит?

Британската влада денеска ќе организира трето гласање за планот на Тереза Меј за Брегзит- но без политичката декларација. Спикерот на парламентот го одобри гласањето, но прашање е дали Владата има гласови? Барањето на британската премиерка Тереза Меј да се одржи и трето гласање за нејзиниот планза излегување од ЕУ е одобрен. …

Прочитајте повеќе »

Европскиот парламент ги одобри новите правила за авторските права за интернет

Европскиот парламент денеска со 348 гласови „за“, 274 „против“ и 36 воздржани изгласа нова директива со која се заоструваат правилата за содржините на интернет и се наметнуваат многу построги одредби за интернет гигантите. Интернет-платформите ќе сносат одговорност за содржините што корисниците ги закачуваат, а ќе се води многу построга контрола …

Прочитајте повеќе »

Шешељ запали знамиња на ЕУ и НАТО во центарот на Белград

На денешниот протестен марш во организација на националистичката Српска радикална партија (СРС), а по повод 20-годишнината од интервенцијата на НАТО врз поранешна СРЈ, осудениот за воени злосторства Воијислав Шешељ ги запалил знамиња на ЕУ и НАТО, објавија српските медиуми и светските новински агенции. Маршот, кој започна од улицата „Кнез Михајлова“ …

Прочитајте повеќе »

Спасени сите 1.300 патници во бродската несреќа крај брегот на Норвешка

Норвешките власти утрово соопштија дека сите 1.300 патници и членови на екипажот кои се наоѓале на крузерот, чиј мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени. Во несреќата на крузерот „Викинг скај“, на кој најголем дел од патниците биле Британци и Американци, биле повредени 11 патници, соопштија …

Прочитајте повеќе »

ЕУ и понуди на Британија три опции за Брегзит

Велика Британија ќе мора да одлучи дали сака да го прифати договорот, да побара подолго одложување или да замине од ЕУ без договор. Според една опција, Лондон ќе треба да учествува и на изборите за Европскиот парламент. Советот на ЕУ доцна синоќа и понуди на Велика Британија две опции за продолжување …

Прочитајте повеќе »

Караџиќ е таму каде што му е местото

Пресудата на Трибуналот на ОН за поранешна Југославија за лидерот на српските националисти во војната во БиХ покажува дека меѓународното правосудство е способно да делува и покрај сите отпори, смета Ридигер Росиг Ова е добра вест за сите оние на кои им беше важно да се гонат геноцидот, воените злосторства …

Прочитајте повеќе »