Глобус

Вести од светот

Големо невреме и поплави во Истанбул, „Гранд Базар“ под вода (видео)

Најмалку едно лице загина во дождовите кои што вчера го погодија Истанбул. Како што јавуваат локалните медиуми, поплавени се голем број улици и подруми. Потешкотии има во железничкиот и поморскиот сообраќај, а прекинат е траектот преку Босфор. Телевизијата „Абертурк“ пренесува дека е поплавен и прочуениот комплекс од улички и дуќани …

Прочитајте повеќе »

Стравот на Хрватска од германската економска слабост

Во Германија има сѐ повеќе показатели дека економскиот раст забавува. Дури има и назнаки за можна криза. Тоа би можело да се одрази негативно и врз земјите економски ориентирани кон Германија. На првата седница на германската Влада по летните одмори, канцеларката Ангела Меркел се соочува со темата со која долго …

Прочитајте повеќе »

Немири во Хонгконг – Запад воздржан

Демонстрациите во Хонгконг траат веќе 11 недели. Секоја недела насилството е сѐ поизразено, исто како и заканите од страна на Пекинг. ЕУ и САД реагираат многу воздржано. Од почетокот на јуни во Хонгконг има постојано протести. Според организаторите, околу два милиона лица учествувале во нив. За неделава се најавени три …

Прочитајте повеќе »

Смешни наредби кои ја туркаат земјата кон изолацијa: Руските научници ја критикуваа „диктаторската“ наредба на Путин

Руските научници остро ја критикуваа одредбата на Кремљ за рестрикција на нивните средби со странски научници, додека пак рускиот државен врв се правда дека тоа е потребно поради надворешна шпионажа. Руското министерство за образование уште во февруари ја издаде оваа одредба, но деталите од истата дури сега се појавија во …

Прочитајте повеќе »

Пожари ја пустошат Грција (видео)

Од понеделникот до денеска, во Грција избувнаа над 50 пожари, заради што се мобилизирани над 1.000 пожарникари. Најголемиот пожар е на островот Евија кој ги загрозува селата и таму е прогласена вонредна состојба. Истовремено, започната е истрага за причините на овој пожар кој со густ чад покри дел од средна …

Прочитајте повеќе »

Во Србија е потврден вирусот африканска чума

Вирусот африканска чума и официјално е потврден во Србија во близина на белградската општина Младеновац, изјави денеска српскиот министер за земјоделство, Бранислав Недимовиќ. Тој додаде дека се преземени сите превентивни мерки за да се спречи ширењето на вирусот. Како што прецизираше, вирусот се појавил на три точки во три села …

Прочитајте повеќе »

Пентагон: „Исламска држава“ повторно се враќа во Сирија

Според еден интерен извештај на Министерство за одбрана на САД, терористичката организација „Исламска држава“ (ИД) работи на тоа да поврати територии и влијание во Сирија, пишува францускиот весник „Ле Монд“, кој го видел извештајот. Генералниот инспектор на Пентагон во извештајот вчера предупредил дека „иако ,Калифатот’ ја изгубил својата територија, има …

Прочитајте повеќе »

Бил Гејтс на одмор во Црна Гора, Порто Монтенегро магнет за светскиот џет-сет

Црногорското летувалиште Порто Монтенегро, од година во година станува атрактивна туристичка локација за познатите лица од светскиот џет-сет. Во изминатите неколку денови, заедно со сопругата Мелинда и трите деца, во ова монденско летувалиште престојуваше американскиот милијардер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс. Вториот најбогат човек во светот, чие богатство во …

Прочитајте повеќе »