Глобус

Вести од светот

Најмалку 19 уапсени на опозициските протести во Москва

Најмалку 19 луѓе се уапсени денеска на протестите на опозицијата во Москва, соопшти невладината организација ОВД-Инфо. Неколку стотици луѓе се собраа на повеќе места во центарот на Москва, на протести на кои граѓаните бараат слободни избори. Полицијата почна да апси веднаш откако почнаа да се собираат граѓаните. Приведена и познатата …

Прочитајте повеќе »

Поради повик од Судот за воени злосторства, премиерот на Косово Рамуш Харадинај поднесе оставка

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, на денешната седница на Владата поднесе оставка. Како што изјави на одржаната прес конференција, Харадинај оставката ја поднесол поради тоа што добил повик од Специјалниот суд за воени злосторства во Хаг во својство на осомничен. Харадинај во Хаг треба да се појави во текот на следната …

Прочитајте повеќе »

Што носи Макрон во Белград?

Францускиот претседател денеска пристигнува во дводневна посета на Србија. Го дочекуваат фалби на таблоидите кои до вчера го плукаа. Дали посетата може да има конкретни ефекти? Емануел Макрон требаше да дојде во Србија во декември, но тогаш дома го затекнаа проблеми со масовните протести на Жолтите елеци. Но, претходниот период …

Прочитајте повеќе »

Тресење за Меркел

Колку јавноста треба да е запозната со евентуалните болести на канцеларката? И Ангела Меркел има право на приватност. За нејзе исто така важат правилата како за остaнатите Германци, оценува Феликс Штајнер. Заштитата на податоците во Германија се третира како светост. Без моја согласност на други не смеат да им се …

Прочитајте повеќе »

Шестмина туристи загинаа во невремето кое синоќа ја зафати Грција

Во невремето кое синоќа ја зафати Грција, загинаа шестмина туристи, едно лице се води за исчезнато а стотина се повредени. Најпогодени од невремето се неколку туристички места на полуостровот Халкидики, а меѓу загинатите се туристи од Романија, Чешка и Русија, меѓу кои има и две деца. Рано изутринава, во поширокиот …

Прочитајте повеќе »

Нова демократија победи на изборите во Грција – Мицотакис може сам да формира влада

На предвремените парламентарни избори во Грција одржани вчера, победи десноцентристичката Нова демократија, со што по четири години во опозиција, оваа партија повторно ја презема власта. После речиси сите пребројани гласови, премиерот Алексис Ципрас го призна поразот од неговиот ривал Киријакос Мицотакис, кој денеска треба да полага заклетва и да го …

Прочитајте повеќе »

Жителите на Мадрид во одбрана на центарот на градот од автомобили

Илјадници луѓе вчера протестираа во Мадрид против одложувањето на ограничувањето за користење автомобили кои го загадуваат воздухот. Во ноември, властите во Мадрид ги забранија автомобилите на бензин и дизел од својот центар, со цел да се справат со високото ниво на азот диоксид и да го доведат градот во согласност …

Прочитајте повеќе »

Албанија: Локални избори без учество на опозицијата

Утринава во 07.00 часот во Албанија започна изборниот процес во кој граѓаните ќе треба да изберат 61 градоначалник. Изборите се одвиваат без учество на опозицијата, која на почетокот на изборниот ден организираше мирни протести кои за кратко време биле прекинати. Во дури 35 од вкупно 61 општина, во изборната трка …

Прочитајте повеќе »