Глобус

Виктор Орбан победи на изборите во Унгарија и освои двотретинско мнозинство во парламентот

Актуелниот премиер Виктор Орбан успеа да освои четврти мандат по ред на вчерашните парламентарни избори во Унгарија. По речиси 86 отсто од преброените гласови, неговата партија Фидеш успеа да го задржи дво-третинското мнозинство во унгарскиот парламент со освоени 135 места од вкупно 199, јавува Гардијан. Изборните резултати покажуваат дека 53,7 отсто …

Прочитајте повеќе »

Меѓународната заедница шокирана од сликите од Буча бара независна истрага

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека е „длабоко шокиран од сликите на цивили убиени во Буча“ во близина на Киев кој неодамна беше повторно заземен од украинските сили. „Од суштинско значење е независната истрага да ги изведе сторителите пред лицето на правдата“, се вели во соопштението. Украинските власти …

Прочитајте повеќе »

Човечки тела по улиците во околните места на Киев

Загинати цивили во Чернигов

(ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА) Расфрлани безживотни човечки тела по улиците и дворовите на разурнатите куќи. Ова е застрашувачката слика пред очите на украинските војници кои стигнаа до градот Буча, северно од Киев. Војниците ги врзуваа телата со сајли и ги извлекуваа настрана од патот, плашејќи се дека можеби на нив има експлозивни …

Прочитајте повеќе »

Папата Франциск ја осуди руската инвазија и се моли за мир во Украина

Папата Франциск денеска за време на неговата дводневна посета на Малта повторно ја осуди војната во „маченичката“ Украина. Изјавата на Папата следува по пронаоѓањето на 20 тела на цивили во Буча, недалеку од Киев. „Се молиме за мир додека размислуваме за хуманитарната трагедија на маченичката Украина, која сè уште живее …

Прочитајте повеќе »

Три илјади луѓе избегале од пеколот во Мариупол, за денеска повторно планирани евакуации

На неколку илјади луѓе им успеало бегство од опколениот град Мариупол. Стравот и уморот се уште се испишани по нивните лица, сведочи новинар на АФП. 3.071 Украинец биле спасени од пеколот на Мариупол преку коридорите за бегалци, како што соопшти ноќеска претседателот на Украина, Володимир Зеленски. По многубројните неуспешни обиди, …

Прочитајте повеќе »

Избори во Србија: Изборната програма се вика Александар Вучиќ

Сеедно каде моментно настапува српскиот претседател Александар Вучиќ, присутните го поздравуваат со национални знамиња и громогласен аплауз. Тешко е да се каже колку од тоа е реално, а колку режирано. Организаторски меѓутоа ништо не е препуштено на случајот. Постојано на неговите настапи доаѓаат илјадници луѓе со автобуси. Независните српски медиуми …

Прочитајте повеќе »

Озрачени руски војници: МААЕ испраќа експерти во Чернобил

Меѓународната агенција за атомска енергија најави испраќање на свои експерти во поранешната атомска централа Чернобил. Претходно Украина јави дека руски војници биле озрачени во околината на централата. Мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во Чернобил ќе ја предводи лично шефот на МААЕ, Рафаел Гроси. МААЕ ќе им стави …

Прочитајте повеќе »

Во недела избори во Унгарија и во Србија: Орбан се бори да остане 20 години на власт, Вучиќ за нов мандат

На 3 април во Србија и Унгарија ќе се одржат избори коишто треба да определат кој ќе раководи наредните години со овие две земји. Во Унгарија, актуелниот премиер Виктор Орбан се бори да освои нов премиерски мандат на парламентарните избори. Тој веќе беше премиер во периодот од 1998 до 2002 …

Прочитајте повеќе »