Глобус

Вести од светот

Приведен Велико Желев – најбогатиот бугарски градежен претприемач

Градежниот претприемач и бизнисмен Велико Желев е приведен, а бугарското Министерство за внатрешни работи, во негово присуство, извршило претреси во неговите канцеларии, јавуваат бугаските медиуми. Според првичните информации, се работи за истрага за принуда. Велико Желев е поранешен прв човек на владината агенција за патна инфраструктура, а моментално е сопственик …

Прочитајте повеќе »

Пригожин му се заканува на Путин со повлекување од Бахмут

Основачот на руската платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин, ѝ се заканува на владата во Москва со повлекување од украинскиот град Бахмут. Доколку трупите Вагнер не добијат муниција, тие ќе се повлечат од опколениот украински град Бахмут, се заканува шефот на руските платеници Евгениј Пригожин. „Ако Вагнер сега се повлече од Бахмут, …

Прочитајте повеќе »

Фон дер Лајен: Нема докази дека Кина ѝ дава оружје на Русија

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен е воздржана во однос на прашањето за евентуални санкции против Кина во случај на испорака на кинеско оружје за Русија. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изрази воздржаност во врска со прашањето за можни санкции против Кинаво случај таа да ѝ …

Прочитајте повеќе »

Грција: Безредија по железничката трагедија кај Лариса

Во Грција експлодира гневот кон оние кои се осомничени дека се одговорни за тешката железничка несреќа кај Лариса: избувнаа немири во Атина и во други места. Се смета дека железницата е делумно пропадната и дотраена. Во текот на вчерашната (3 март) вечер избувнаа судири меѓу полицијата и демонстрантите во Грција по тешката …

Прочитајте повеќе »

„Ако Украина престане да се бори тоа ќе биде нејзиниот крај“

Ако Русија престане да се бори, тоа ќе значи крај на војната, но ако Украина престане да се бори, тоа е крај на Украина, вели во интервју за ДВ, бугарскиот политолог Иван Крстев. Со него разговараше Александар Андреев. ДВ: Господине Крстев, кога очекувате дека ќе заврши војната во Украина? Иван …

Прочитајте повеќе »

Железничка несреќа во Грција: Катастрофа со најава

Во најтешката железничка несреќа во грчката историја загинаа најмалку 57 лица. Како можеше да дојде до тоа? Едно е сигурно – никој веќе не може да ја игнорира лошата состојба на грчките железници. Дали шефот на станицата во грчкиот град Лариса е само жртвено јагне? Или тој всушност е одговорен …

Прочитајте повеќе »

Блинкен: Русија мора да биде казнета за војната во Украина

На Русија не смее да и се дозволи да води војна неказнето, изјави денеска (03.03.2023), американскиот државен секретар Ентони Блинкен по средбата со неговите колеги од Индија, Јапонија и Австралија во Њу Делхи. Таканаречената група Quad, во соопштението објавено по состанокот, исто така, наведува дека употребата или заканата за употреба …

Прочитајте повеќе »

Ситуацијата во Бахмут, Украина, е критична

Во Бахмут и денеска се водат интензивни борби, соопшти украинската војска на 3 март. Покрај Бахмут, кој со месеци е епицентарот на битката на истокот, украинската војска се соочила со најмалку 85 напади на руските сили во правец на градовите Лиман, Авдијевка и Шахтарск во Доњецк и во Купјанск. северниот …

Прочитајте повеќе »