Глобус

Бугарија – руска територија од другата страна на Дунав?

Во Бугарија постојат сите предуслови за успешно и судбоносно влијание од страна на Москва – и тоа е многу опасно, смета Александар Андреев. Работата е сериозна. И со тоа не мислам само на агресивниот национализам или огромната поддршка која Владимир Путин ја уживаше во Бугарија пред почетокот на војната во …

Прочитајте повеќе »

Германската воена „пресвртница“

Испораки на оружје за Украина, 100 милијарди евра за Бундесверот: „пресвртницата“ што ја најави канцеларот Шолц добива облик. Сепак, многу побавно отколку што некои очекуваа. За тоа постојат причини. Кога Бундестагот одлучи (28.04.2022) дека Германија ќе ја поддржи Украина во војната со Русија и со тешко оружје, канцеларот беше во Јапонија. Германија годинава …

Прочитајте повеќе »

Во близина на Киев откриена масовна гробница со над 900 тела

Во интервју за полски медиум, претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека во регионот на Киев е откриена масовна гробница со повеќе од 900 тела. Притоа, Зеленски рече дека руските војници отстрануваат траги и користат мобилни крематориуми за палење тела. Украина претходно ги обвини руските војници дека убиле стотици цивили …

Прочитајте повеќе »

Андреј Захаров, руски сервис на Би-Би-Си: Осум години пропагандата подготвува луѓе за поддршка на војната во Украина

Андреј Захаров е истражувачки новинар од рускиот сервис на Би-Би-Си. Тој се пресели од Русија во ноември минатата година, кога беше назначен за „странски агент“ во Русија, како што се случи и со многу други новинари. Моментално живее во една европска земја. Во интервју за Вистиномер, тој зборува за руската …

Прочитајте повеќе »

Украинци и Руси обединети во Германија

Од почетокот на руската војна во Украина над 380.000 лица од Украина пребегаа во Германија. Дел од нив најдоа засолниште и кај семејства со руско потекло. Функционира ли тоа без проблеми? Секој петок навечер кај семејството Маер светот накратко е повторно нормален и сè е во ред. Во тие два …

Прочитајте повеќе »

Борел шокиран од руските ракетни напади врз Киев за време на престојот на Гутереш

Високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел изјави дека е шокиран од ракетните напади на Русија врз Киев за време на посетата на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш и бугарскиот премиер Кирил Петков. „Русија уште еднаш го покажува своето отворено непочитување на меѓународното право со бомбардирање на градот додека е …

Прочитајте повеќе »

Црна Гора доби нова малцинска влада на премиерот Дритан Абазовиќ

На денешната парламентарна седницата во Цетиње беше изгласана новата црногорска малцинската влада на премиерот Дритан Абазовиќ, со што заврши тримесечниот технички мандат на Владата на премиерот Здравко Кривокапиќ, на која и беше изгласана недоверба на 4 февруари. Новото парламентарно мнозинство претходно за претседател на Собранието ја избра Данијела Ѓуровиќ, со …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Отстранет споменикот на украинско-руското пријателство во Киев

Градоначалникот на Киев, Витали Кличко, нареди отстранување на споменикот на украинско-руското пријателство од главниот град. Огромниот споменик кој прикажува двајца работници – еден Украинец и еден Русин – е отстранет од Киев поради руската инвазија на Украина. Прво падна главата на рускиот работник, напиша градоначалникот Витали Кличко на Телеграм. Демонтажата, …

Прочитајте повеќе »