Глобус

Втора рунда преговори меѓу Русија и Украина: постигнат договор за хуманитарните коридори

Втора рунда преговори меѓу Русија и Украина

Русија и Украина се договорија да создадат хуманитарни коридори во областите на Украина каде што се водат особено тешки борби. Ова го соопштија по завршувањето на втората рунда преговори. Следува трета рунда. Втората рунда преговори меѓу Русија и Украина се одржа во западна Белорусија. Русија и Украина се договорија да создадат хуманитарни коридори во …

Прочитајте повеќе »

Кулеба: Русија користи дезинформации и сајбер напади за дестабилизација на Украина

Пред повеќе од двесте новинари од светот, украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, одржа прес конференција, со цел, како што рече, да одговори на три прашања: Како дојде до ескалацијата со Русија, што се случува сега и што може да се направи, извести „Вистиномер“. Кулеба се осврна на настаните од 2014 година, кога …

Прочитајте повеќе »

Русија се соочува со истрага за воени злосторства, младите Руси протестираат против војната

Руска ракета

Покрената е истрага за можни воени злосторства во Украина, откако Русија беше обвинета за бомбардирање цивили, објави Би-Би-Си. Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд рече дека се собираат докази за наводни воени злосторства, злосторства против човештвото и геноцид. Ваквиот потег на судот доаѓа откако 39 земји побараа да се отвори истрага. …

Прочитајте повеќе »

Бугарија тензично и со измешани чувства кон Русија го одбележува националниот празник 3. Март

Александар Втори

Во тензична атмосфера и со измешани чувства поради воената агресија на Русија врз Украина, во Бугарија денеска се одбележува националниот празник 3. Март – 144 години од крајот на Руско-турската војна и потпишувањето на Санстефанскиот договор. Бугарското општество во моментов е силно поделено во однос на тоа какви односи нивната …

Прочитајте повеќе »

Нова рунда преговори, Зеленски вели дека се уништени плановите на непријателот

Рушевини во Киев

Една недела по почетокот на руската инвазија на Украина, се очекува почетокот на нова рунда преговори помеѓу Москва и Киев. Украинскиот претседател вели дека руските војници се искористени деца и треба да вратат дома. Преговорите треба да се фокусираат на прекин на огнот. Водачот на руската делегација, Владимир Медински, изјави …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Еден милион луѓе веќе избегале од Украина

Украина бегалци

Овие луѓе го чекаат наредниот воз за евакуација на главната железничка станица во Киев, на осмиот ден од руската инвазија врз Украина. Еден милион нивни сограѓани веќе избегале од земјата, соопшти шефот на УНХЦР. Еден милион луѓе избегаа од Украина во соседните земји од почетокот на рускиот напад врз таа земја пред …

Прочитајте повеќе »

Германија: Мануел Сарацин – специјален владин претставник за Западен Балкан

Мануел Сарацин

Токму во сегашната ситуација, стабилноста и европската перспектива на Западен Балкан за Германија имаат највисок стратешки приоритет, истакнува министерката за надворешни работи, Аналена Бербок. Новиот германски специјален владин ополномоштеник треба да помогне во пристапното напредувањето на земјите од  Западен Балкан  кон ЕУ, како и во унапредување на еколошката трансформација на индустрискиот …

Прочитајте повеќе »

Харков опкружен и бомбардиран, Борис Џонсон вели дека потсетува на трагедијата на Сараево

Харков опкружен и бомбардиран

Најмалку 21 цивил е убиен, а 112 се ранети во изминативе 24 часа поради руските гранатирања на украинскиот град Харков, јавуваат светските медиуми. Погодени се владини, но и бројни цивилни објекти во градот. Вториот по големина град во Украина брои 1,5 милиони жители и веќе со денови е опкружен од …

Прочитајте повеќе »