Глобус

Бајден: Путин нема поим што го чека

Бајден

Во својот прв говор за состојбата на нацијата, американскиот претседател Џо Бајден упати остри предупредувања до рускиот претседател Путин. Пораката што американскиот претседател Џо Бајден му ја упати на рускиот претседател Владимир Путин беше јасна: Слободата секогаш ќе победи над тиранијата, рече Бајден на почетокот на својот прв говор за …

Прочитајте повеќе »

Војна во Украина: Гранати врз Харков, Херсон е опколен

Украина

Руските и украинските сили од ноќеска водат борби во градовите Харков и Херсон. Русија го засилува гранатирањето на Харков, каде, според агенциски извештаи, веќе слетале и руски падобранци,. „Во Харков практично нема области кои не се погодени од гранати“, изјави советникот во украинското Министерство за внатрешни работи, Антон Херашченко. Во Харков руските трупи нападнале воено-медицински …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Кремљ почна „прецизен“ напад, рускиот конвој е пред Киев

Руските сили погодија телевизиска кула во Киев, при што загинале најмалку пет лица. Претходно руското министерство за одбрана предупреди дека се подготвуваат да погодат цели во главниот град на Украина, и ги повика жителите на Киев да ги напуштат своите домови. Руските сили погодија телевизиска кула во главниот град на …

Прочитајте повеќе »

Зеленски со апел до ЕУ: Не нѐ оставајте на цедило

украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски преку видео врска се обрати до ЕП и побара полноправно членство и поддршка од ЕУ за неговата земја. Со емоционален апел до Европскиот парламент, украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска преку видео обраќање побара прием на неговата земја во ЕУ. „Ние се бориме за нашите права, за …

Прочитајте повеќе »

Давид против Голијат: Зошто планот на Путин во Украина засега пропаѓа?

Путин

Руската инвазија на Украина напредува изненадувачки бавно, според голем број набљудувачи. Зошто планот на Путин не функционира? Руската инвазија врз Украина напредува неочекувано бавно – до овој заклучок дојдоа многу набљудувачи. Очигледно има проблеми и при снабдувањето на руските војници. Се шират видео снимки од опожарени руски конвои за снабдување. Има вести и …

Прочитајте повеќе »

Руски воен конвој пред Киев, се очекува голема офанзива

Руски воен конвој пред Киев

Сателитски снимки покажуваат руски конвој долг 60 километри северно од украинскиот главен град Киев. Се множат индициите дека се подготвува голема офанзива. На сателитските снимки кои датираат од вчера (28.02) се гледа конвој кој се „протега од околината на аеродромот Антонов (оддалечен околу 25 километри од центарот на Киев) на …

Прочитајте повеќе »

Зеленски ја обвини Русија за воени злосторства и бара забрана за руски летови

Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Русија на 28 февруари истрелала ракета на градот Харков, истакнувајќи дека тоа е очигледно воено злосторство. „Харков е мирен град, без воени објекти. Десетици снимки од очевидци докажуваат дека не се работи за еден проектил, туку за намерно уништување на луѓе“, рече Зеленски во …

Прочитајте повеќе »

Зеленски потпиша официјалното барање за влез на Украина во ЕУ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во понеделникот изјави дека потпишал официјално барање Украина да се приклучи на Европската унија. Зеленски побара од Европската унија да и дозволи на Украина веднаш да добие членство по посебна процедура, бидејќи таа се брани од инвазија на руските сили, јавува агенцијата Ројтерс. Украина се соочува …

Прочитајте повеќе »