Глобус

Вести од светот

Кој посакува нова војна во Босна?

Кој посакува нова војна во Босна?

Најавата дека полицијата на Република Српска би можела да формира резервен состав поради мигрантската криза, е дочекана остро во Федерацијата БиХ. Во тоа се гледа создавање на паравојска и закана од нови судири. Прво со Дејтонскиот, а потоа и со низа други спогодби и закони, во БиХ е воспоставен баланс …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Очајот на Венецуела

Фотографија на денот: Очајот на Венецуела

Според организацијата за човекови права Венецуелска опсерваторија, една млада девојка го загубила животот од куршум во главата. Опозицијата сака да го зголеми притисокот врз Николас Мадуро и повика на штрајкови во земјата, кои постепено треба да се претворат во генерален штрајк. Во меѓувреме поради состојбата во Венецуела во конфронтација влегоа …

Прочитајте повеќе »

Петмина загинати во судар на автобус и камион во Србија

Петмина загинати во судар на автобус и камион во Србија

Пет лица загинаа а шест се повредени, во директниот судар на камион со приколица и автобус, на патот помеѓу Куршумлија и Прокупље, Србија. На лице место загинале двајцата возачи, како и уште две патнички во автобусот на „Ниш експрес“, кој целосно изгорел. Петтата жртва им подлегнала на повредите во Клиничкиот …

Прочитајте повеќе »

Прес конференција на Ангела Меркел и Емануел Макрон во Берлин (видео)

Прес конференција на Ангела Меркел и Емануел Макрон во Берлин (видео)

Видео од прес конференцијата на канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел и претседателот на Република Франција, Емануел Макрон со официјалниот превод на англиски јазик:

Прочитајте повеќе »

Омраза и прогон на христијаните во Азија

Омраза и прогон на христијаните во Азија

На светско ниво расте прогонот на христијаните, како и воопшто злоупотребата на религијата. По нападите во Шри Ланка експерти предупредуваат од спирала на омраза и можна меѓурелигиска војна. Нема простор да се пребираат зборови: „Христијаните актуелно се најшиканирана и најзастрашувана религиска заедница во светот. Во некои делови од светот постои …

Прочитајте повеќе »

Украина избра нов почеток со комичар

Украина избра нов почеток со комичар

На Володимир Зеленски му беше лесно на претседателските избори против Порошенко. Украинците сакаат нов почеток. Тоа носи ризици, но сепак е силен демократски сигнал, оценува Бернд Јохан. Комичарот на сцена со леснотија си ја завршува задачата. Тој е шармер и провокатор, ги магепсува луѓето. Најважното ветување што ѝ го дава …

Прочитајте повеќе »

Во Црна Гора убиен таткото на водачите на “шкаљарскиот“ криминален клан

Во Црна Гора убиен таткото на водачите на “шкаљарскиот“ криминален клан

Во црногорскиот град Котор синоќа е убиен 69 годишниот Веселин Вукотиќ, татко на водачите на криминалниот “шкаљарски“ клан, Јован и Игор Вукотиќ. Како што соопшти црногорската полиција, Вукотиќ бил застрелан со повеќе куршуми пред неговата куќа, од страна на неидентификувано лице, кое побегнало во непознат правец. Ранетиот Вукотиќ веднаш бил …

Прочитајте повеќе »

Северна Ирска: Уапсени двајца осомничени за убиството на новинарката

Северна Ирска: Уапсени двајца осомничени за убиството на новинарката

Полицијата во Северна Ирска соопшти дека денеска уапсила две момчиња од 18 и 19 години во врска со убиството на новинарка за време на безредијата во градот Лондондери. Двајцата тинејџери, како што соопшти северноирската полиција, биле уапсени врз основа на законот за борба против тероризам. Тие биле однесени на сослушување …

Прочитајте повеќе »