Глобус

Вести од светот

На повторените локални избори, Ердоган по втор пат го загуби Истанбул

На повторените локални избори, Ердоган по втор пат го загуби Истанбул

Како што јавуваат турските медиуми, кандидатот на опозицијата, Екрем Имамоглу е нов градоначалник на Истанбул. На денешните повторени избори тој освоил 54,03% од гласовите, додека за кандидатот на Ердоган, Бинали Јилдирим гласале 45,09% од избирачите. На изборите во март Имамоглу победи со 13.000 гласови разлика, резултат што Ердоган и неговата …

Прочитајте повеќе »

Албанија во демократска криза

Албанија во демократска криза

Северна Македонија и Албанија не добија датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ. Причина е воздржаноста кон Албанија, која моментно се наоѓа во длабока демократска криза. Локалните избори во Албанија би требало да бидат одржани на 30 јуни, а се предвидуваат безредија. Најава за она што ќе следи можеше …

Прочитајте повеќе »

Албанија: секоја партија има сопствени криминалци?

Албанија: секоја партија има сопствени криминалци?

Со поранешен министер на суд за шверц со дрога, со лидер на опозиција осомничен за перење пари и со стотици судии за примање митото, Албанија се бори против корупцијата. Таа пак, е најголемата закана за нејзините надежи за членство во ЕУ. Владата инсистира на тоа дека ниту една друга земја …

Прочитајте повеќе »

Нишани: Состојбата во Албанија e на критична точка

Нишани: Состојбата во Албанија e на критична точка

Поранешниот албански претседател Бујар Нишани оцени дека недоразбирањата меѓу шефот на државата Илир Мета и премиерот Еди Рама во врска со локалните избори би можело да предизвика опасни состојби во државата. Според него, албанската интеграција во Европската Унија е блокирана, а главен виновник за ова е актуелната политика во Албанија …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Велосипедски автопат

Фотографија на денот: Велосипедски автопат

Ова е првата делница од велосипедскиот автопат во германската покраина Хесен. Делницата е долга само четири километри, а широка четири метри, па сепак политичарите и сообраќајните експерти ја сметаат за пресврт во сообраќајот. Зашто, автопатот наменет само за велосипеди, ќе продолжи да се гради до 2022 година, ќе биде долг 30 …

Прочитајте повеќе »

Во Братислава собир за безбедноста во Европа

Во Братислава собир за безбедноста во Европа

Денеска во словачкиот главен град Братислава ќе се одржи меѓународна конференција во организација на ГлобСек, на која ќе се расправа за безбедноста во Централна Европа. На собирот ќе учествуваат и претседателите на Србија и на Косово Александар Вучиќ и Хашим Тачи, кои ќе заборуваат на панелот за иднината на дејалогот …

Прочитајте повеќе »

Трамп и Макрон им оддадоа почит на ветераните: Ви ја должиме нашата слобода

Трамп и Макрон им оддадоа почит на ветераните: Ви ја должиме нашата слобода

Двајцата претседатели денес зборуваа на церемонија на американските гробишта во Нормандија, каде се погребани повеќе од 9.000 американски војници Американскиот претседател Доналд Трамп и францускиот претседател Емануел Макрон ги поздравија ветераните и го истакнаа духот на соработката меѓу сојузничките држави, одбележувајќи ја 75-годишнината од офанзивата позната како Денот „Д“, што …

Прочитајте повеќе »

На 7 јули Грција ќе оди на предвремени парламентарни избори

На 7 јули Грција ќе оди на предвремени парламентарни избори

Откако на неодамнешните локални избори и на изборите за Европскиот парламент неговата партија Сириза доживеа пораз, грчкиот премиер Алексис Ципрас потврди дека предвремените парламентарни избори ќе бидат одржани на 7 јули. Во интервју за ЕРТ, Ципрас изјави дека во понеделник, од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос ќе побара распишување на избори. …

Прочитајте повеќе »