Глобус

Вести од светот

Како Норвешка рециклира 97 отсто од пластичните шишиња?

Како Норвешка рециклира 97 отсто од пластичните шишиња?

Кога станува збор за рециклирање пластичен отпад, Норвешка е чекор пред сите. Преку организацијата наречена „Инфинитум“, Норвешка создаде еден од најефикасните и најеколошки начини за рециклирање пластични шишиња и резултатите се толку импресивни што многу нации го следат тоа. Шемата ѝ овозможила на Норвешка да рециклира 97 отсто од сите …

Прочитајте повеќе »

Етиопијан ерлајнс ги приземји преостанатите авиони „Боинг 737 Макс 8“

Етиопијан ерлајнс ги приземји преостанатите авиони „Боинг 737 Макс 8“

По тешката авионска несреќа во Етиопија во која загинаа 157 луѓе, експертите се во потрага по причината. Во фокусот на дебатата е релативно новиот модел на авион, Боинг 737 Макс 8. Етиопијан ерлајнс издаде забрана за летање на своите авиони од типот „Боинг 737 Макс 8“ по вчерашното уривање на …

Прочитајте повеќе »

Блокиран влезот на РТС на 14-тите протести во Белград „1 од 5 милиони“

Блокиран влезот на РТС на 14-тите протести во Белград „1 од 5 милиони“

Со свирчиња и труби, повеќе илјади граѓани и оваа сабота, по 14-ти пат, се собраа на платото пред Филозофскиот факултет во Белград на анти-владините протести познати под слоганот „1 од 5 милиони“. Граѓаните околу еден час го блокираа влезот на зградата на Радиотелевизија Србија (РТС), а дел од демонстрантите фрлаа …

Прочитајте повеќе »

Најмалку 23 загинати во торнадо во Алабама

Најмалку 23 загинати во торнадо во Алабама

Најмалку 23 лица, меѓу кои има и деца, загинаа во неделата во налетот на торнадо кој предизвика огромна штета во Алабама, на југот на САД. Иако официјално беше потврдена смртта на 14 лица, со најава дека бројката ќе порасне, до сега билансот е 23 лица, иако и оваа бројка не …

Прочитајте повеќе »

Какви се шансите за американски воен напад во Венецуела?

Какви се шансите за американски воен напад во Венецуела?

По крвопролевањето изминатиот викенд, веројатноста за американска воена интервенција во Венецуела расте, иако шансите не се преголеми. Тоа е добро, велат аналитичарите, затоа што таков потег ќе биде без преседан. Бруталното одбивање на венецуелските воени сили лојални на претседателот Николас Мадуро да дозволат странска помош во земјата за време на …

Прочитајте повеќе »

Демонстрантите во Тирана се обидоа да влезат во парламентот

Демонстрантите во Тирана се обидоа да влезат во парламентот

Опозициските демонстранти синоќа се обидоа да го пробијат полицискиот кордон во Тирана и да упаднат во зградата на парламентот. Полицијата одговори со солзавец, па поддржувачите на опозицијата фрлаа разни предмети и петарди кон полицискиот кордон. Синоќа демонстрантите, по третпат во последните две седмици, повторно се собраа пред парламентот во главниот …

Прочитајте повеќе »

Изгоре пазарот во Тузла, над 20 повредени

Изгоре пазарот во Тузла, над 20 повредени

Пожарот, кој го зафати пазарот во центарот на Тузла, речиси целосно го уништи, а над 20 лица се повредени. Пожарот е локализиран. Засега не може со сигурност да се тврди што го предизвикало пожарот, но, пазарџиите велат дека бил предизвикан од експлозија на плинска боца во еден од угостителските објекти. …

Прочитајте повеќе »

Незапаметено невреме во Дубровник, ветрот носеше покриви и луѓе (видео)

Незапаметено невреме во Дубровник, ветрот носеше покриви и луѓе (видео)

Во Дубровник, незапаметени ветришта носеа покриви, фасади и дрвја, а превртуваа и јахти. Безбедносните камери од еден ресторан во центарот на градот забележаа вистинска драма, кога ветрот подигна човек и го удри во ѕид.

Прочитајте повеќе »