Глобус

Вести од светот

Шумските пожари во Грција деветти ден по ред горат

Големите шумски пожари во североисточна Грција во близина на границата со Турција продолжија да горат деветти ден по ред. Условите за пожарникарите се многу тешки и надежите за локализирање на пожарот се уште не се на повидок. Заменик-гувернерот на регионот, Димитрис Петрович, изјави дека се очекува в ппонеделник посилни ветрови …

Прочитајте повеќе »

Евгениј Пригожин прогласен за мртов по авионската несреќа

Два месеци по неговиот загадочен бунт против руската државна власт, водачот на платеничката војска Вагнер, Евгениј Пригожин е прогласен за мртов по падот на авион во Русија. Официјална потврда или цврсти докази нема Каналот „Сива зона“ на Телеграм, кој Пригожин го користеше за ширење на своите видео-пораки, во средата вечерта …

Прочитајте повеќе »

Се чувствувам како да ги бранам правата на сите Американци, рече Џулијани кој се предаде во Џорџија

Поранешниот личен адвокат на Доналд Трамп, Рудолф Џулијани, вчера се предаде во затвор во округот Фултон во Џорџија за да се соочи со државни обвиненија кои произлегуваат од дејствијата за кои беше обвинет дека ги презел за да ја поништи загубата на поранешниот претседател на САД на изборите во 2020 …

Прочитајте повеќе »

Пригожин загинал во авионска несреќа во Русија

Евгениј Пригожин на крајот од јуни годинава го предводеше бунтот против раководството на руските вооружени сили Водачот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин загинал во авионска несреќа во Тверската област во Русија, јавуваат руските државни новински агенции ТАСС и РИА Новости, а информациите ги пренесуваат Би-би-си, Си-ен-ен и Гардијан. Би-би-си во најновата информација посочува …

Прочитајте повеќе »

Драма на жичарница во Пакистан – деца висат над провалија

Специјални единици во Пакистан вршат високо ризична спасувачка мисија на шест деца и двајца возрасни кои висат во кабина над провалија. Воен хеликоптер кружи во близина на кабина, која виси на само една сајла на височина од 300 метри и во која се заробени шест деца и двајца возрасни, во …

Прочитајте повеќе »

Трамп рече дека ќе се предаде во Џорџија в четврток

Поранешниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека ќе им се предаде на властите во Џорџија во четврток за да се соочи со обвиненијата во случајот за наводно незаконско планирање да ја поништи неговата загуба на изборите во 2020 година. „Можете ли да верувате? Ќе одам во Атланта, Џорџија, во …

Прочитајте повеќе »

Српскиот министер за одбрана со опасна пропаганда кон Македонија и Црна Гора

Во неговата распламтувачка пропаганда кон С.Македонија и Црна Гора, Вучевиќ вели дека е на мислење оти постои голема меѓународна поддршка за создавање на Голема Албанија, нагласувајќи дека тоа не е прашање само за Србија, туку и за нејзините соседи С.Македонија и Црна Гора се огрешиле кон Србија со признавањето на …

Прочитајте повеќе »

Лидери на Западен Балкан на неформална средба во Атина

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис денеска во Атина организира неформална средба за лидерите од Западен Балкан по повод одбележување на 20 години од „Декларацијата во Солун“. Македонскиот премиер Димитар Ковачевски, српскиот претседател Александар Вучиќ, црногорскиот претседател Јаков Милатовиќ и косовскиот премиер Албин Курти се најавени дека ќе присуствуваат на ова средба. …

Прочитајте повеќе »