Глобус

Вести од светот

Британската премиерка и пратениците се заколнаа на верност кон кралот Чарлс Трети

Британската премиерка Лиз Трас и високи владини претставници положија заклетва за верност кон кралот Чарлс Трети во Долниот дом на британскиот парламент. Прва заклетва даде претседателката на Долниот дом, Линдзи Хојл, која изјави дека се заколнува на лојалност на кралот и неговите наследници, по него пратениците кои најдолго беа во …

Прочитајте повеќе »

Кој е Чарлс Трети, новиот британски крал

Подобро доцна отколку никогаш. Очекувањата од Чарлс како крал се големи, бидејќи член на кралското семејство мора да биде издржлив, отпорен на критики и да има многу трпение. 63 години тој беше Принцот од Велс. Сега на 73 години, принцот Чарлс е најстариот наследник на британскиот трон кој автоматски ја …

Прочитајте повеќе »

Ситуацијата во Косово главна тема на Советот за безбедност на Србија

Состанокот на Советот за национална безбедност на Србија, на кој се разговара за ситуацијата на Косово, ќе се одржи денеска во Белград, соопшти Претседателството на Србија. Како што е најавено, останатите теми на седницата со почеток во осум часот се одржувањето на Европрајд во Белград и сајбер безбедноста во енергетскиот …

Прочитајте повеќе »

Руските трупи респоредија 1.300 чеченски борци на Рамзан Кадиров близу Херсон

Околу 1.300 чеченски борци од единицата на Рамзан Кадиров пристигнаа во регионот Херсон за да ги зајакнат руските трупи во привремено окупираните територии, објави украинската државна агенција, Укринформ. Тие го пренесуваат последниот извештај на Генералштабот на вооружените сили на Украина, кој е објавен на нивната официјална Фејсбук страница. „Непријателот продолжува да се фокусира …

Прочитајте повеќе »

Германија уфрла во поголема брзина на Балканот

Советникот на германскиот канцелар Јенс Плетнер пристигна на Балканот. Покрај него, во делегацијата на Лајчак е и советникот на францускиот претседател, Емануел Боне. Тоа е нова димензија на решавање на стар проблем. Откако дојде на власт на крајот на минатата година, германската влада постојано става до знаење дека сака да …

Прочитајте повеќе »

Што ќе се промени по смртта на кралицата Елизабета Втора

Телеграми со сочувство за смртта на британската кралица Елизабета Втора пристигнуваат од лидерите од целиот свет. Во Обединтетото кралство сега ќе треба да се менуваат банкноти, монети и поштенски марки, ќе има и нови поштенски сандачиња, униформи и пасоши. Промени ќе претрпи и националната химна. Почит и сочувство за смртта …

Прочитајте повеќе »

Животот на кралицата Елизабета низ фотографии

Кралицата Елизабета Втора беше 70 години на тронот. Кога стана кралица, Сталин го водеше Советскиот Сојуз, Мао Це Тунг Кина, а Хари Труман САД. Во Велика Британија, премиер беше Винстон Черчил. 1.Принцеза Елизабета, 16.10.1951 2.Кралицата Елизабета и принцот Ендрју пристигнуваат на службата на благодарност за покојниот принц Филип. Лондон, 29.03.2022 …

Прочитајте повеќе »

На 96 годишна возраст почина кралицата Елизабета Втора

Кралицата Елизабета Втора почина денеска, на 96-годишна возраст. Велика Британија тагува. Британците ја сакаа својата кралица. Таа беше кралица која била најдолго на тронот во британската историја. Нејзиниот долг живот беше – служба. Така на работите гледаше и самата Елизабета Втора. Веќе како принцеза, на нејзиниот 21 роденден, во 1947 …

Прочитајте повеќе »