Глобус

The Climate Herald: Црвените зони на енергетската сиромаштија во Европа

Енергетската сиромаштија е значително поприсутна во централна, источна и југоисточна Европа, покажува ново истражување. Преку Renovation Wave програмата (во превод: Реновациски бран), ЕУ има можност да се справи со овој проблем што во моментов влијае на 150 милиони луѓе низ целиот континент. Преку оваа програма ЕУ има за цел да …

Прочитајте повеќе »

Помирувачки телефонски разговор меѓу Макрон и Бајден

По сериозниот раздор меѓу двете земји во спорот околу подморниците, претседателите на САД и Франција се обидуваат да ја повратат меѓусебната доверба. Тие се согласија да се сретнат во Европа на крајот на октомври. Франција ќе го врати наредната недела својот амбасадор во Вашингтон, откако францускиот и американскиот претседател, Емануел …

Прочитајте повеќе »

Глобално затоплување: Морска слуз се појавува на плажите во Халкидики

Лигавата пена наречена морска слуз, што е резултат на глобалното затоплување, ова лето неколку пати се појавила на грчките плажи. Снимките од неколку од плажите на Халкидики направени овој септември посведочија дека навистина морето повремено исфрла таква пена. Научниците ја поврзуваат појавата на морската слуз со глобалното затоплување. Загревањето на …

Прочитајте повеќе »

Ескалира спорот околу подморниците: Франција ги повлече амбасадорите од САД и од Австралија

Франција е гневна поради пропаднатата зделка за продажба на подморници на Австралија. Тоа што Австралија за соработка порадо ги одбра САД, Париз уште повеќе го разлути. Француските амбасадори од двете земји се повикани да се вратат на консултации во Париз. Овој невообичаен чекор е преземен на желба на францускиот претседател …

Прочитајте повеќе »

Италија стана првата земја во Европа што ќе бара ковид-потврда од работниците

рвата земја во Европа што ќе бара сите вработени да поседуваат здравствена ковид-потврда е Италија, откако италијанската влада вчера усвои мерка со која што дигиталните потврди се задолжителни за вработените и во јавниот и во приватниот сектор, јави „Еуроњус“. Обврската ќе важи од 15 октомври најмалку до крајот на годинава. Целта …

Прочитајте повеќе »

Бугарскиот претседател Радев в четврток ќе го распушти парламентот и ќе назначи нова техничка влада

Кабинетот на Претседателот на Бугарија денеска соопшти дека претседателот Румен Радев в четврток, 16 септември, ќе го распушти парламентот и истиот ден ќе назначи нова техничка влада на Бугарија. Како што пишува бугарскиот медиум „Медиапул“, ова е третиот службен владин кабинет назначен од Радев. Првото назначување службена влада Радев ја направи …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: 20 години од нападите на 11 септември

Денеска се навршуваат 20 години од терористичките напади на 11 септември 2001 година во САД. Во нападите загинаа речиси три илјади луѓе. Членови на терористичката мрежа Ал Каида насочија три киднапирани авиони кон кулите близначки на Светскиот трговски центар во Њујорк и Министерството за одбрана во Вашингтон. Четвртиот авион се …

Прочитајте повеќе »

САД: Драстично проширување на правилата за задолжителна вакцинација

Заради сузбивање на Делта сојот на коронавирус, американскиот претседател Џо Бајден ги заострува правилата за задолжителна вакцинација, посебно за вработените. Американската влада планира да ја стави под контрола пандемијата на коронавирус со помош на нова регулатива за задолжителна вакцинација. Новите правила за вакцинирање против Ковид-19 ќе важат за речиси 100 …

Прочитајте повеќе »