Глобус

Вести од светот

Тирана: Потпишан Договор за признавање на професионалните квалификации на медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, акушерки и фармацевти

Тирана: Потпишан Договор за признавање на професионалните квалификации на медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, акушерки и фармацевти

Лидерите на земјите од Западен Балкан во Тирана, денеска на Самитот во рамките на Берлинскиот процес, потпишаа Договор за меѓусебно признавање на професионалните квалификации на медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, акушерките и фармацевтите во контекст на Договорот за слободна трговија. Овој договор е продолжување на заложбите од последниот Самит на Берлински …

Прочитајте повеќе »

Русија не сопира со агресијата, истрелани ракети и дронови кон Украина

ракетен напад

Противвоздушната одбрана на Украина соборила две руски ракети, кои таргетирале цели во северните и источните делови на Украина. Дроновите биле лансирани на различни локации, со фокус на западниот дел на Украина Руската воена агресија врз Украина продолжи и изминатово деноноќие, при што во изминатава ноќ се истрелани пет ракети и …

Прочитајте повеќе »

Гутереш: Блискиот Исток на „работ на бездна“

Гутереш: Блискиот Исток на „работ на бездна“

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш побара Хамас да ги ослободи сите заложници и Израел да дозволи испорака на помош во Појасот Газа. Блискиот Исток е „на работ на бездната“, предупреди тој. Со оглед на тоа што на Блискиот Исток е на, како што рече, „работ на бездна“, генералниот секретар …

Прочитајте повеќе »

Избори во Полска: Крај на владеењето на ПиС?

Избори во Полска: Крај на владеењето на ПиС?

Владејачката партија Право и Правда, според излезните анкети е пред победа на парламентарните избори во Полска, но без мнозинство за формирање влада. Ова би отворило можност за здружената опозиција да формира нова влада. Според излезните анкети, владејачката партија Право и Правда (ПиС) на Јарослав Качински води на парламентарните избори во Полска одржани во неделата на …

Прочитајте повеќе »

Нетанјаху ветува дека ќе го „уништи“ Хамас

Нетанјаху ветува дека ќе го „уништи“ Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за првпат свика вонредна влада во неделата на 15 октомври, велејќи дека националното единство покажано во последните денови испратило порака дома и во странство. Состанокот се одржа во штабот на армијата во Тел Авив, а започна со едноминутно молчење во чест на 1.300 Израелци кои беа …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски на Самитот на лидери на Берлински процес во Тирана, Албанија

Премиерот Ковачевски на Самитот на лидери на Берлински процес во Тирана, Албанија

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, утре, понеделник 16 октомври 2023 година, ќе учествува на Самитот на лидери на Берлинскиот процес во Тирана, Албанија. Во состав на владината делегацијата ќе биде и вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ. На Самитот е најавено е присуство на канцеларот на Германија, Олаф Шолц, претседателката …

Прочитајте повеќе »

Буданов: Можна е руска вмешаност во нападот на Хамас

Кирило Буданов

Иако Буданов не тврди дека постојат јасни знаци за директна руска вмешаност во нападот на Хамас врз Израел што се случи на 7 октомври годинава, тој вели дека тактиките што ги користел Хамас се силно пресликани од оние што ги користи Русија во војната против Украина Напредните тактики на Хамас …

Прочитајте повеќе »

Тројца убиени во руски напад на Доњецк, меѓу нив и 11-годишно дете

Тројца убиени во руски напад на Доњецк

Досега 508 деца загинале, а 1.135 биле повредени во Украина како резултат на руската агресија врз земјата Двајца цивили, меѓу кои и едно дете, загинаа во руско гранатирање на украинскиот регион Доњецк. Како што пренесува Укринформ, бројката на жртви не е конечна бидејќи во моментов е невозможно да се утврдат жртвите во …

Прочитајте повеќе »