Глобус

Вести од светот

Напад на Капитол: Долги затворски казни за „Горди момчиња“

Пресуди во серија: уште неколку членови на десноекстремната група „Горди момчиња“ се осудени на долги затворски казни. Еден од нив одиграл централна улога при насилниот упад во Капитол. Поранешен лидер на десноекстремните „Горди момчиња“ ја доби највисоката казна досега за упадот во Капитол – 18 години затвор за насилниот влез во зградата на …

Прочитајте повеќе »

Автобуско метро во Римини – побрз јавен превоз налик на она што му треба на Скопје [галерија]

Неколкугодишните препукувања меѓу властите во Ричоне и централната италијанска власт неодоливо потсетуваат на актуелната состојба со која се соочува проектот за имплементација на двете БРТ линии во Скопје, со препукувањата меѓу градоначалничката Данела Арсовска и централната власт на премиерот Димитар Ковачевски Приморскиот град Римини е единствен во Италија којшто има …

Прочитајте повеќе »

Најмалку 63 загинати во катастрофален пожар во Јоханесбург

Жртвите од пожарот останале заробени во зградата внатре, а најверојатно во внатрешните простории имало запалливи материјали. Операцијата за спасување и пребарување на теренот е во тек Зграда преполна со имигранти изгоре во Јоханесбург, Јужна Африка, при што загинаа најмалку 63 лица, јавува Би-би-си. Бројот на загинати лица во пожарот расте како …

Прочитајте повеќе »

Проруската партија на Вулин почна иницијатива за приклучување на Србија во БРИКС

Одлуката би била донесена по широка расправа и спроведен референдум, предвиделе предлагачите – двајца пратеници на ДнС, кои се дел од пратеничката група на Српската напредна партија (СНС) Движењето на социјалистите (ДнС), проруска партија на чие чело до неодамна беше контроверзниот поранешен српски министер Александар Вулин, а сегашен директор на …

Прочитајте повеќе »

Повеќе од 1.300 училишта се уништени од почетокот на руската инвазија врз Украина

Повеќе од половина од децата чии семејства побегнале од воениот конфликт во седум земји, не се запишани во тамошното национално образование, а причина за тоа се јазичните бариери и преоптоварените образовни системи   УНИЦЕФ соопшти дека повеќе од 1.300 училишта се целосно уништени во областите под контрола на Владата во …

Прочитајте повеќе »

60 години „жешка линија“ меѓу САД и Русија

По Кубанската криза, во 1963 година воспоставена е директна врска меѓу Москва и Вашингтон, со цел побрза комуникација и преговори. Постои ли сѐ уште? И како денес воопшто комуницираат САД и Русија? Две светски војни веќе го погодија човештвото. А во октомври 1962 се наѕираше и трета. Тогашната комунистичка суперсила, …

Прочитајте повеќе »

Потпалувачка пропаганда од Србија за уставните измени: „Стануваат ли Македонците малцинство во сопствената држава?“

Пропагандата започната од Радио Телевизија Србија ја пренесе и српскиот весник „Политика“, додавајќи свој провокаторски наслов на онлајн изданието – „Северна Македонија по мерка на Бугарите и Албанците“ „Стануваат ли Македонците малцинство во сопствената држава, иако според последниот попис се повеќе од 58 отсто?“. Со оваа реченица српската државна телевизија …

Прочитајте повеќе »

Пригожин загинал во авионската несреќа, потврдија руските власти

По форензичкото тестирање, сите десет тела пронајдени на местото на несреќата биле идентификувани, а нивните идентитети соодветствувале на оние од списокот на патници на летот Рускиот истражен комитет потврди дека шефот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин, загинал во авионската несреќа. Комитетот денеска соопшти дека по форензичкото тестирање, сите десет …

Прочитајте повеќе »