Глобус

Русија со нов ултиматум за предавање на бранителите на Мариупол

Русија ги интензивираше нападите врз источните региони на Украина, со главна цел преостанато упориште во Мариупол, фабриката за челик Азовстал, додека западните влади ветија дека ќе испратат оружје и ќе работат на воведување повеќе санкции кон Москва. Русија доцна синоќа постави нов ултиматум до бранителите на Мариупол да се предадат. …

Прочитајте повеќе »

Анкети во Бугарија: ГЕРБ на Борисов води пред „Продолжуваме со промената“ на Петков

Според две анкети спроведени во Бугарија, чии резултати се објавени вчера и денеска, главната партија во актуелната владејчка коалиција, односно „Продолжуваме со промената“ го загуби приматот во довербата на гласачите пред ГЕРБ на Бојко Борисов, која долго владееше со Бугарија. Исто така, повеќе од половината Бугари не сметаат дека актуелната …

Прочитајте повеќе »

„Битката за Донбас започна“

Украинскиот претседател Зеленски го потврди почетокот на руската офанзива во источна Украина. Трупите на Кремљ, според локалните власти, веќе прават први напредоци. Руските трупи, како што потврди украинскиот претседател Володимир Зеленски, вчера ја започнаа очекуваната голема офанзива во источниот дел од земјата. Во видео порака Зеленски синоќа изјави: „Можеме да …

Прочитајте повеќе »

ResPublica: Хоророт на пропагандата или кога мртвите стануваат

Текст на „ResPublica“. Според договор, „Мета.мк“ го пренесува текстот во целост: Дезинформациите за руската воена инвазија на Украина доведоа до такви поделби на населението во Македонија, особено на оние што се информираат главно од социјалните мрежи, што сега се води онлајн дебата околу тоа дали навистина таму има војна и страдаат цивили …

Прочитајте повеќе »

Украина го направи првиот чекор кон членство во ЕУ

Кога претседателката на Еврокомисијата му го предаде прашалникот за членството во ЕУ, украинскиот претседател Зеленски вети брзи одговори. И го одржа зборот. Украина сега се надева дека ЕУ ќе дејствува исто толку брзо. Украина го пополни прашалникот за апликацијата за пристапување, кој е почетна точка за Европската унија да одлучува …

Прочитајте повеќе »

Урсула фон дер Лајен: банкротот на Русија е прашање на време

Западните санкции сѐ повеќе ја поткопуваат руската економија и банкротот е само прашање на време, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за неделникот Bild am Sonntag. Путин ги обвини западните банки дека не го платиле рускиот гас во рубљи Таа рече дека стотици големи компании и илјадници …

Прочитајте повеќе »

Пет загинати, десетици повредени во напад во Харков

Најмалку пет лица загинаа во серија руски артилериски напади врз Харкив, вториот по големина град во Украина, откако Москва ги интензивираше нападите во источна и јужна Украина, соопштија локалните власти на 17 април . Началникот на Одделот за здравство во регионот Харкив, Максим Хаустов во изјава за новинските агенции вели …

Прочитајте повеќе »

Војна во Украина: Германската надворешна политика на столб на срамот

Критичарите во рускиот напад врз Украина гледаат доказ дека политиката „промена низ трговија“ била голема заблуда. Зад таа политика стои Ангела Меркел, но во суштина и една цела генерација на политичари. Слики на крвопролевање со убиени цивили во Буча, предградие на Киев. Украинската влада за тоа ги обвинува руските војници. …

Прочитајте повеќе »