Глобус

Ерменија и Азербејџан не го почитуваат примирјето, продолжуваат гранатирањата

Привремениот прекин на огнот меѓу Ерменија и Азербејџан, којшто беше договорен во петокот за време на преговорите меѓу двете страни во Москва, не се почитува. Бомбардирањата продолжија во саботата навечер врз главниот град на Нагорно-Карабах, Степанакерт од азербејџанска страна, јавува Би-би-си. Ерменските власти ја обвинија Турција дека ги поттикнува азербејџанските власти …

Прочитајте повеќе »

Ерменија и Азербејџан постигнаа договор за прекин на огнот во Нагорно-Карабах по преговорите во Москва

По десетчасовните преговори во Москва помеѓу министрите за надворешни работи на Русија, Ерменија и Азарбејџајн постигнат е договор за прекин на огнот во Нагорно-Карабах. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров истакна дека во документот кој бил потпишан, Ерменија и Азербејџан биле согласни за хуманитарен прекин на огнот уште денеска. Овој …

Прочитајте повеќе »

Умерен земјотрес регистриран во близина на брегот на Албанија

Во Јадранско Море во близина на Тирана синоќа 13 минути по полноќ е регистриран земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтеровата скала, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Епицентарот на земјотресот бил на 41 километар од Тирана и 27 километри северозападно од Драч на длабочина од 10 километри. Нема …

Прочитајте повеќе »

Трамп: Тоа што сум заразен е божји благослов

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека тоа што е заразен со Ковид-19 е „благослов од Бог“, бидејќи му пружил поука за можните лекови за болеста. Во видео-снимката објавена на Твитер, неколку часа откако одржа состанок во Овалната соба, иако е инфициран со новиот коронавирус, Трамп вети дека ќе работи …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Со пушка и шамија на прaгот од куќата во Нагорно Карабах

Доаѓаат времиња кога човек мора самиот да си помогне. Тоа сега особено важи во Нагорно Карабах, каде борбите не престануваат. Кој сака да знае што значи зборот војна за обичните луѓе, нему оваа бабичка, седната со пушка на прагот од својата куќа во Степанакерт, има што да му каже. Додека …

Прочитајте повеќе »

Хрватска ќе добие музеј на лажните вести

Деновиве во Хрватска би требало да профункционира тн. Музеј на лажните вести. Всушност, станува збор за веб-сајт, кој во првата фаза ќе објавува сведоштва на новинари и научници, база на податоци за лажни вести, алатки за развој на медиумска писменост и критичко размислување и препознавање и борба против „лажните вести“ …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Трамп го напушти болничкиот кревет

Додека светот шпекулира за неговата здравствена состојба, американскиот претседател Доналд Трамп ја напушти болницата, но за кратко! Американскиот претседател Доналд Трамп им мавта на своите фанови од црно возило. Со него се уште најмалку две лица, а тој носи маска. Во видео-порака снимена претходно Трамп вели: „Сега ќе дојдам во …

Прочитајте повеќе »

Американскиот претседател Трамп и неговата сопруга Меланија се позитивни на ковид-19

Претседателот на САД, Доналд Трамп преку социјалните мрежи потврди дека тој и неговата сопруга Меланија се позитивни на корона вирус. „Вечерва, првата дама и јас бевме тестирани за ковид-19 и сме позитивни. Веднаш ќе започнеме процес на карантин и закрепнување. Заедно ќе го поминеме ова” објави Трамп на својот Твитер …

Прочитајте повеќе »