Глобус

Над 100 загинати лица во Нагорно-Карабах во судирите меѓу Ерменија и Азербејџан

Воените судири меѓу Ерменија и Азербејџан околу спорниот регион Нагорно-Карабах продолжија и во текот на денешниот ден. Над 100 лица загинаа за неполна недела при ескалацијата на конфликтот, јавува Би-би-си. Рускиот министер за надворешни работи им понудил на двете земји Русија да биде домаќин на мировните преговори со кои би се …

Прочитајте повеќе »

Над милион Американци веќе гласаа на претседателските избори

Повеќе од 1,2 милиони Американци веќе гласаа за претседател без да чекаат на  првата дебата меѓу претседателот Доналд Трамп и поранешниот потпретседател Џо Бајден во Кливленд, Охајо. Тоа е според анкетата на Си-Ен-Ен, спроведена меѓу изборни претставници во 20 држави. Околу 800.000 од поднесените гласачки ливчиња доаѓаат од осум најконкурентни …

Прочитајте повеќе »

„Тајм“ ги објави највлијателните 100 личности за 2020 година

На 23 септември угледниот магазин „Тајм“, ја објави листата на највлијателните 100 личности за 2020 година. На оваа листа која се објавува на годишно ниво од 1999 година, се наоѓаат личностите кои го промениле светот и се смета за огромна чест за сите оние кои што ќе се најдат на …

Прочитајте повеќе »

Лукашенко положи заклетва за претседател, САД и ЕУ не го признаваат за легитимно избран

Александар Лукашенко за САД не е легитимно избран претседател, изјави претставник на Стејт департментот по вчерашното ненајавено положување заклетва на Лукашенко за нов претседателски мандат. „Изборите на 9 август не беа ниту слободни, ниту фер“, го пренесува Си-ен-ен ставот на американските власти. Официјалниот став на САД за непризнавање на Лукашенко …

Прочитајте повеќе »

Најмалку 33 жртви во пожарите во САД

Најмалку 33 лица загинаа во пожарите кои го зафатија западниот брег на САД, од Калифорнија на југ до државата Вашингтон на север. Пожари има во Калифорнија, Орегон и Вашингтон, а квалитетот на воздухот значително се влошил поради пепелта, јавија локалните медиуми. Спасувачките екипи, со помош на обучени кучиња, обиколуваат загрозени …

Прочитајте повеќе »

Белорусија: Како функционира пропагандата на Лукашенко?

Од почетокот на протестите во Белорусија сѐ повеќе новинари од државни медиуми даваат откази, ги заменуваат руски новинари. Што критикуваат и како функционира пропагандната машина во земјата? ДВ разговараше со дел од нив. Притисокот врз критичките новинари во Белорусија продолжува да се зголемува. За време на протестите беа уапсени голем …

Прочитајте повеќе »

Словенија ги лансираше своите први сателити во вселената

Првите сателити на Словенија, NEMO-HD и TRISAT, беа лансирани во вселената во четвртокот со ракетата Вега ВВ16, информираат од словенечкото Министерство за економија. Европската вселенска агенција ја лансираше ракетата Вега од Француска Гвајана носејќи во орбитата 53 сателити од 21 клиент од 13 земји, се вели во соопштението на Министерството. …

Прочитајте повеќе »

Преголема Црна Гора или премала Србија?

Владејачката Демократска партија на социјалистите претрпе големи загуби на парламентарните избори во Црна Гора. Сега партијата на претседателот Мило Ѓукановиќ мора да стравува од губење на власта.   Земја меѓу Истокот и Западот? Верен сојузник за ЕУ и НАТО? Игралиште на еден автократ и неговото семејство? За Црна Гора може …

Прочитајте повеќе »