Глобус

Убиени најмалку четворица осомничени за атентатот врз претседателот на Хаити

Полицијата на Хаити соопшти дека убиле четворица наводни „платеници“ и заробиле уште двајца по атентатот врз претседателот на таа карипска земја во неговиот дом на 7 јули. Повеќе осомничени сè уште се на слобода, соопшти полицијата. Убиството на 53-годишниот претседател Жовенал Моиз се закани дека оваа сиромашната островска земја со …

Прочитајте повеќе »

Јанша: Ако ЕУ не направи напредок на Западен Балкан, тоа ќе го направат други

Словенечкиот премиер Јанез Јанша потврди дека Западен Балкан ќе биде приоритет на шестмесечното председавање на Словенија со Европската унија. Зборувајќи пред членовите на Европскиот парламент (ЕП) за време на презентацијата на приоритетите на претседателството, Јанша подвлече дека ако ЕУ не направи напредок во нејзиниот ангажман со Западен Балкан, „тоа ќе …

Прочитајте повеќе »

ЕУ: Во сила новиот закон против пластика за една употреба

Во ЕУ денеска стапува во сила новиот закон за пакувања, со кој се става крај на пластичните производи за една употреба. Во Германија и другите членки на ЕУ од денеска (3.07.2021) треба да почнат да исчезнуваат производите од пластика за една употреба. Со новиот закон за пакувања би требало да …

Прочитајте повеќе »

Макрон со лоши резултати, Ле Пен не успеа да победи во француските региони на вчерашните избори

Екстремно десничарската партија „Национален собир“ на Марин Ле Пен е главниот губитник на вториот круг од регионалните избори во Франција што се одржаа вчера. Оваа партија не успеа да победи во ниту еден од француските региони, вклучувајќи го и јужниот регион Прованс Алпи Азурен Брег, каде што анкетите покажуваа дека …

Прочитајте повеќе »

Во вооружена пресметка во туристичкото место Велипоја, Албанија, убиени четири лица

Во вооружен суди на плажа во Велипоја на северот на Албанија, убиени се 4 лица, а 4 се ранети, јавуваат албанските медиуми. Како што објавија некои медиуми, причина за вооружениот инцидент било поставувањето на лежалки на плажата помеѓу два хотела, оддалечени 50 метри еден од друг. Инцидентот се случил после …

Прочитајте повеќе »

22,5 години затвор за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Во Минеаполис е изречена казната за поранешниот полицаец Дерек Шовин, кој речиси девет минути со коленото го притискаше вратот на Џорџ Флојд, предизвикувајќи негова смрт. „Не можам да дишам“ („I can’t breathe”): мачната смрт на Џорџ Флојд на 25 мај 2020 година предизвика меѓународен револт и шокираност. Точно 13 месеци …

Прочитајте повеќе »

Конференција за Југославија: Во некои аспекти, за жал се уназадивме

Поранешна Југославија, погледната од дистанца од 30 години, во некои аспекти нудеше многу повеќе отколку што може да се постигне денес во државите што произлегоа од неа. Покрај економската моќ, еден битен аспект е состојбата со правата на малцинствата, посебно на Ромите, кои имаа многу повеќе права и беа поизедначени …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Разорно торнадо однесе најмалку четири животи и остави пустош во Чешка

Силно торнадо придружено со град нанесе огромни штети во неколку села во Чешка и уби најмалку четири лица, а остави над 100 луѓе повредени. Во ужасното невреме вчеравечер, ветриштата откорнуваа цели дрва и покриви во југоисточните области Брецлав и Ходоњин, превртуваа автомобили и нанесоа други материјални штети, јави Би-би-си. Во најтешко …

Прочитајте повеќе »