Глобус

Русија потврди: Воениот брод „Москва“ потона

Погоден и потонат? Пожар и потоа тонење поради невреме? Русија ја призна загубата на ракетниот крстосувач „Москва“, кој се сметаше за гордост на нејзината црноморска флота. Оштетениот руски ракетен крстосувач „Москва“ потонал за време на една бура, соопшти Министерството за одбрана на Русија синоќа. Додека бродот бил влечен кон пристаниште, …

Прочитајте повеќе »

Дронот што се урна во Загреб носел експлозив

Беспилотното летало од советско време кое се урна во Загреб на 10 март, откако прелета над териториите на Романија и Унгарија, носел импровизирана експлозивна направа. Исто така, на оригиналната црвена боја на ѕвездата на крилото на леталото, тој што го лансирал, ја применил жолтата и сината боја на украинското знаме. …

Прочитајте повеќе »

Шмит го спречи обидот на Република Српска да го преземе државниот имот

Кристијан Шмит, високиот претставник на Меѓународната заедница во Босна и Херцеговина, го поништи обидот на властите на ентитетот на Република Српска за пренос на државниот имот. Шмит го укина Указот на претседателката на Република Српска, Жељка Цвијановиќ, за прогласување на Законот за недвижен имот што се користи за функционирање на …

Прочитајте повеќе »

Велика Британија врши проверка – дали е користено хемиско оружје во Мариупол?

Велика Британија се обидува да изврши проверка на извештаите според кои руската војска во напад врз опколениот украински град Мариупол, наводно употребила хемиско оружје. „Постојат извештаи дека руските војници при нападот врз жителите на Мариупол користеле хемиско оружје. Со партнерите работиме на итно расветлување на деталите“, напиша министерката за надворешни …

Прочитајте повеќе »

По САД, и Британија денеска воведе санкции против Милорад Додик

Британија денеска објави дека ги санкционирала членот на Претседателството на Босна и Херцеговина од Република Српска (РС) Милорад Додик и претседателката на тој ентитет Жељкa Цвијановиќ, поради обидите да го нарушат легитимитетот и функционалноста на државата БиХ, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик. Британските санкции вклучуваат забрана за патување и …

Прочитајте повеќе »

Зошто Кина тајно ѝ испорача проектили на Србија?

Србија во текот на изминатиот викенд добила испорака на софистициран кинески противвоздушен систем, сред загриженоста на западот за натрупувањето оружје на Балканот за време на војната во Украина. Тоа, како што наведува новинската агенција АП, може да го наруши кревкиот мир во регионот. Медиумите и воените експерти во неделата објавија …

Прочитајте повеќе »

По првиот круг претседателски избори во Франција, Макрон има причини да се плаши од националистката Ле Пен

На вчера одржаниот прв круг претседателски избори во Франција убедливо најмногу гласови освои актуелниот шеф на државата Емануел Макрон, но неговата ривалка, односно второпласираната крајна десничарка Марин ле Пен, во одлучувачкиот втор круг на 24 април би можела да му создаде многу проблеми на Макрон, пишува Би-Би-Си. Според анкетите, трката за …

Прочитајте повеќе »

Продолжува руското гранатирање врз Доњецк и Луганск

Руските сили продолжија со гранатирање во регионите Доњецк и Луганск во источна Украина, додека украинските сили одбиле неколку напади, уништувајќи руски тенкови, возила и артилериска опрема, соопшти денеска британското Министерство за одбрана на 11 април. Претходната употреба на фосфорна муниција од страна на руските сили во регионот на Доњецк, исто …

Прочитајте повеќе »