Новак Ѓоковиќ со 3-0 во сетови го победи Рафа Надал во финалето на Австралија опен и ја освои својата 15. Грен слем титула. Српскиот тенисер лесно го совлада Надал, со 6-3, 6-2 и 6-3.

Ова е седма титула на Новак Ѓоковиќ на Австралија опен. Ова беше и трет освоен Грен слем по ред за Ѓоковиќ, по Вимблдон и УС Опен.

За Надал, ова беше 25. Грен слем финале и осми пораз во кариерата, а интересно е што ова е негов прв пораз во три сета.