Гранатирана станбена зграда во Киев

Гранатирана станбена зграда во Киев, има загинати

Русија гранатирала станбена зграда во Киев, а има и жртви, јавуваат украинските медиуми.

Украинската служба за итни случаи дојавата ја добила околу 5 часот по локално време утрово, а како што јавуваат медиумите зградата сè уште е во пламен.

Државната телевизија во Украина првично јави дека има најмалку еден загинат, но „Киев индипендент“, пренесува дека има најмалку две жртви и тројца повредени во ракетен напад. Истата информација ја објавиле и од службата за итни случаи. Оттаму споделија и фотографии кои покажуваат како чад се крева од гранатираната деветокатница, додека пожарникари се обидуваат да ги спасат жителите кои живееле таму.

Покрај станбената зграда, ракетиран и аеродромот „Антонов“ во Киев, јави Би-би-си. Тој е најважниот карго аеродром во Украина, но и клучна воена воздушна база. Овој аеродром беше цел на неколку напади од почетокот на руската инвазија.

Прочитајте повеќе

Руски проектили погодија станови во Киев

Повеќе експлозии одекнаа во станбена населба во украинскиот главен град рано на 26 јуни, оставајќи …