Хаким Џефрис - нов лидер на демократите во Претставничкиот дом на САД

Хаким Џефрис – нов лидер на демократите во Претставничкиот дом на САД

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес синоќа го избраа Афроамериканецот Хаким Џефрис за нов лидер, имајќи предвид дека долгогодишниот лидер на демократите во Долниот дом на Конгресот, Ненси Пелоси реши да се повлече од функцијата, заедно со нејзиниот тим. Хаким е првиот Афроамериканец кој води голема политичка партија во Конгресот.

Републиканците освоија мнозинство во Претставничкиот дом на САД

Демократите покажаа ретко единство по нивните загуби на неодамнешните среднорочни избори во Претставничкиот дом: тие го избраа 52 годишниот Џефрис едногласно, со акламација, зад затворени врати. Републиканците освоија тесно мнозинство во Претставничкиот дом, додека контролата над Сенатот остана во рацете на демократите. Ретко е партијата што губи на среднорочни избори за еден од двата дома на Конгресот да се прегрупира толку лесно. Од друга страна, републиканците, кои освоија мнозинство во Претставничкиот дом, не можат да се обединат околу Кевин Мекарти, кој од јануари треба да стане нов лидер на републиканците во долниот дом на Конгресот.

Прочитајте повеќе

Многу аплаузи за Зеленски во Бундестагот-бојкот од АфД и БСВ

Многу аплаузи за Зеленски во Бундестагот-бојкот од АфД и БСВ

„Наш заеднички интерес е Путин да ја загуби оваа војна“, рече украинскиот претседател во емотивниот …