И Словенија ја призна Палестина како држава

И Словенија ја призна Палестина како држава

И покрај сите протести на израелската влада, уште една земја од ЕУ ја призна Палестина како суверена држава. Чекорот е „порака за надеж и мир“, се вели од Љубљана.

Извор: DW

Прочитајте повеќе

газа

Најмалку 60 загинати при израелски воздушни напади низ Појасот Газа

Во текот на изминатите две недели, Израел ја погоди опколената палестинска територија со жестоки бомбардирања, …