Информации од АМСМ за состојбата на патиштата

Информации од АМСМ за состојбата на патиштата:

УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ТМВ: Престанува важноста на забрана за тешки товарни возила од 05:50 ч. на патниот правец крак Стража – Кичево во двата правци.

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози.

УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ТМВ: Укината е забраната за движење на ТМВ од 08.40 за патниот правец крак Маврово- Дебар

НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Од 04:00 часот, на регионалниот пат Велес-Прилеп, превој „Плетвар“, сообраќајот се одвива нормално за сите видови моторни возила.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Прочитајте повеќе

Бугарија го отвори воздушниот простор – Лавров доаѓа на министерскиот самит во Скопје

Ова ќе биде прва посета на Лавров во земја членка на НАТО откако Русија ја …