Изгоре пазарот во Тузла, над 20 повредени

Пожарот, кој го зафати пазарот во центарот на Тузла, речиси целосно го уништи, а над 20 лица се повредени. Пожарот е локализиран. Засега не може со сигурност да се тврди што го предизвикало пожарот, но, пазарџиите велат дека бил предизвикан од експлозија на плинска боца во еден од угостителските објекти. Огнот избил во делот каде што се продава облека и пластика, кои се лесно запаливи, и брзо се проширил.

Началничката на Брзата помош Лејла Калуглија Мемишевиќ потврди дека има над 20 повредени, но дека ниеден не е животно загрозен.

Ова е втор поголем пожар на пазар во Тузла во последните години. Во мај 2017 година целосно изгоре „пазарот за стари работи“ во населбата Сјенак, во источниот дел на Тузла.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

загинати и повредени во железничка несреќа во Индија

Најмалку 238 загинати и 650 повредени во страотна железничка несреќа во Индија

Најмалку 238 луѓе ги загубиле животите, а 650 се повредени во страотна железничка несреќа во …