Јанкуловска сама во суд, расправата одложена

Апелацискиот суд денеска требаше да одлучува по жалбата на Гордана Јанкулоска, поранешна министерка за внатрешни работи за случајот „Тенк“.

Јанкуловска доби шест години затворска казна за  местење на спецификациите од тендерот за „мерцедесот“ во вредност од 600.000 евра.

Расправата се одложи за 25 февруари поради отсуство на нејзините адвокати.

За истиот случај на Ѓоко Поповски му се уважи жалбата со која му се намали казната на четири и пол години затвор. Никола Груевски доби две години казна затвор.

Извор: CivilMedia

Прочитајте повеќе

По барање на семејствата на загинатите поворката низ Скопје е откажана

Денес посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната автобуска несреќа во Бугарија ќе …