Кадетите на РК „Прилеп“ станаа државни прваци во ракомет

Ракометната екипа на „Прилеп“ е државен првак во кадетска конкуренција, откако синоќа во финалето на завршниот “фајнал фор“ ја совлада екипата на „Струга“ со резултат 27:23.

Предавајќи им ги медалите и пехарите на најуспешните екипи, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски напомена дека успехот на младите ракометари на РК „Прилеп“, е најдобра потврда дека ракометот во градот под Марковите кули полека но сигурно, се враќа на голема врата.

„Ова е еден од најголемите успеси на прилепскиот ракомет во младинска конкуренција во последните години, што е добар знак дека ракометот во Прилеп се враќа на голема врата. Сигурен сум дека во иднина овие млади ракометари се надеж дека и сениорската екипа на РК „Прилеп“ за скоро ќе почне да бележи успеси. Општина Прилеп и јас како градоначалник, ќе создадеме амбиент овие млади спортисти да ги добијат потребните услови за работа. И вечерва прилепската публика покажа дека знае што е ракомет, дека го сака ракометот и затоа овој спорт, заедно со фудбалот, е најпопуларен во нашиот град. Потенцијал постои, вечерва тоа и го видовме, затоа верувам дека ова е следната генерација која ќе му донесе успех на прилепскиот ракомет“, изјави градоначалникот Јованоски.

Тренерот на прилепските ракометари, Андријано Котески, рече дека успехот на неговите ракометари е уште поголем, ако се има во предвид фактот дека тие се генерација родени 2002 и 2003 година.

„Проблематично беше првото полувреме, екипата падна психички. Ова е млада екипа, родени се 2002/2003 година и ова му е прв поголем натпревар, но не и последен. Во вториот дел се консолидиравме и сѐ си дојде на свое место. Перспективата на прилепскиот ракомет е добра. Потребно е да се соберат сите ракометни работници од градот, да се канализираат работите и со поддршка на локалната самоуправа да одиме чекор по чекор. Не да појдеме наеднаш, па следната година да немаме ништо, да нема резултати, туку да се оди чекор по чекор и оваа генерација надополнета со ракометари од другите школи, да создадеме наша екипа. Со напорна работа, резултатот ќе дојде“, истакна Котески.

На ракометниот турнир присуствуваше и Наумче Мојсоски, еден од најдобрите ракометари на Македонија на сите времиња.

„Во оваа генерација гледам прекрасни момчиња кои ќе бидат наследници на претходната генерација прилепски ракометари, која освојуваше многу награди и медали. Се надевам дека ракометот во Прилеп ќе се врати таму каде што му е местото. Прилеп заслужува да има ракометен клуб, знаеме колку ракометари излегле од овој град и што тие направиле за ракометот во нашата држава. Како член на Управниот на ракометната федерација и претседател на РК „Струга“, како долгогодишен репрезентативец на Македонија, се надевам дека со помош на градот и стопанските субјекти, ракометот во Прилеп ќе се врати на своето место“, потенцираше Мојсоски.

За Гоце Макалоски, едно од најголемите имиња на прилепскиот ракомет, ова е голем успех на младите ракометари на РК „Прилеп“, но и на ракометот во градот.

„Би сакал да му се заблагодарам на градоначалникот Илија Јованоски и на локалната самоуправа, што ни овозможија да го организираме овој турнир. Исто така, сакам да ѝ се заблагодарам и на прилепската публика која после долго време се собра во олкав број. Знаеме дека ракометот во Прилеп беше на маргините и се надевам дека од следната година ќе уживаме во ракометните мајстории на овие деца, но и на следните генерации кои допрва доаѓаат“, рече Макалоски.

Ракометниот “фајнал фор“ се одржа во спортската сала на СОУ „Ристе Ристески-Ричко“, која прилепските љубители на ракометот ја исполнија до последното место.

Прочитајте повеќе

Ковачевски: ЕУ е нашата единствена алтернатива, заедно со ЕУ ќе ја пребродиме економско-енергетската криза

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со лидерите од Западен Балкан денеска учествуваше и дискутираше на втората …