Кандидатите за Претседател на државата, Блерим Река, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски, го потпишаа кодексот за фер и демократски избори. На тој начин тројцата претенденти за претседателската функција се обврзаа на чесна, коректна и фер кампања во битката за добивање на гласови. Кампањата за изборите за Претседател на државата започнува утре и ќе трае до 19 април на полноќ, кога започнува изборниот молк.

Пендаровски изборната трка ќе ја започне од Прилеп, Силјановска од Охрид, а Река од Скопје..

Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а вториот круг на 5 мај.