КФОР е подготвен да интервенира доколку се загрози стабилноста на Косово

Целокупната безбедносна ситуација во општините на северот на Косово е тензична, оцени мисијата на ОН КФОР, на денот кога Србите на северот на Косово поставија блокади пред спроведувањето на одлуката на косовските власти за регистарски таблички и документи. КФОР под раководство на НАТО внимателно следи и е подготвен да интервенира доколку е загрозена стабилноста на Косово, согласно неговиот мандат, кој произлегува од резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН од 1999 година, соопштија од оваа мисија. КФОР, како што беше речено, ќе ги преземе сите неопходни мерки за одржување на безбедна и безбедна средина на Косово во секое време, во согласност со мандатот на ОН.

Одложена одлуката за регистарските таблички на Косово

„Нашата мисија КФОР предводена од НАТО е целосно фокусирана на секојдневното спроведување на нејзиниот мандат на ОН за да обезбеди безбедна и сигурна средина и слобода на движење за сите луѓе на Косово. КФОР има видлив и агилен став на теренот , а командантот на КФОР е во контакт со сите негови главни соговорници, вклучително и претставници на косовските безбедносни организации и началникот на одбраната на Србија“. НАТО, како што е најавено, исто така продолжува целосно да го поддржува процесот на нормализација меѓу Приштина и Белград преку Дијалогот што го води ЕУ и ги повикува сите страни да продолжат со преговорите. Косовските власти најавија дека ќе го одложат спроведувањето на одлуките за српските регистарски таблички и документи за 30 дена откако ќе се отстранат барикадите поставени од локалните Срби во северно Косово. Дотогаш, документите за влез во Косово на граѓаните на Србија им се издаваат на сите премини со Србија, освен на Јариње и Брњак, кои се затворени поради барикади.

Блокирани патишта во северно Косово, затворени премините Брњак и Јариње

На 1 август неколку минути по полноќ на граничниот премин Мердаре му е издаден првиот документ за излез од државата на српски државјанин. „Во моментот на отстранување на сите барикади и пречки, оваа одлука ќе биде суспендирана до 1 септември 2022 година“, напиша на Фејсбук министерот за внатрешни работи на Косово, Џелал Свечла. Србите на северот на Косово на 31 јули ги блокираа патиштата на север со камиони и други возила во знак на протест против одлуките на Владата на Косово од 29 јуни.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Тензии на северот на Косово, Србија ја подигна борбената готовност

Српскиот претседател Александар Вучиќ издаде наредба за подигнување на борбената готовност на војската на Србија, …