Колумни

Срам да ви е!

Пишува: Зоран Милошески „Оној кој е без грев, нека го фрли првиот камен“ На маката се познаваат јунаците. Ама и кукавиците. Отсекогаш така било, така е, така и ќе биде. Соочени со пандемијата, изминативе денови и недели сите се најдовме на мака. Кој на помала, кој на поголема. За жал, …

Прочитајте повеќе »

Неславниот крај на „експериментот Мизрахи“

Пишува: Зоран Милошески За помалку од 48 часа, Љупчо Николовски и Оливер Спасовски покажаа „заби“ и цврста решителност да ги задржат работите под своја контрола. Првиот, од позиција на партиски генерален секретар, како ниеден функционер од редовите на СДСМ досега, упати јасна порака до ДУИ: Ако сакате да кокетирате со …

Прочитајте повеќе »

Приватна иницијатива за поголем туристички развој на Крушево

Пишува: Сотир Габелоски На Крушево му претстои уште многу работа во областа на туризмот, но направениот напредок во изминатите две години веќе дава видливи резултати, што е нотирано од различни институции и организации од оваа област. Со причина велам дека на Крушево, како град, општина, му треба уште труд и …

Прочитајте повеќе »

Девојчето со кибритчињата

Пишува: Зоран Милошески Се сеќавате ли на најубавата, но и најтажна новогодишна приказна на Ханс Кристијан Андерсен, „Девојчето со кибритчињата“? Сказната за сиромашното, гладно и босоного девојче, кое во студената и глува новогодишна ноќ, плашејќи се да се врати дома од гневот на својот татко заради непродаденото макар и едно …

Прочитајте повеќе »

И НЕПРАВДАТА ЌЕ ПУКНЕ ОД СРАМ

Пишува: адв.Жарко Стеваноски Правосудниот систем (линкот судство-јавно обвинителство), кај нас е воспоставен и функционира по принципот „почешај ме, за да те почешам”. Или во превод, како граѓани навикнати сме да гледаме како судиите ја покриваат нестручноста и штетата која јавните обвинители ја прават со своето постапување спрема странките и буџетот …

Прочитајте повеќе »

Амбасадоре Тимоние, не ја зборувате вистината!

Пишува: Зоран Милошески Ваша Екселенцијо, амбасадоре Тимоние, Убаво што се осмеливте да го прекинете молкот и што како претставник на Франција, единствената држава која беше против доделувањето датум за почеток на преговори на Република Северна Македонија со ЕУ, излеговте пред македонската јавност да ги дообјасните причините поради кои Вашиот претседател …

Прочитајте повеќе »

Што ќе има на избирачкото ливче на 12 април?

Пишува: Сотир Габелоски На изборите на 12 април граѓаните ќе имаат едноставна работа – да изберат меѓу СДСМ и наследниците на заробената држава. И покрај патот кој како држава допрва треба да го изодиме, пат поплочен со тешки реформи за кои што во мај пак ќе не’ оценуваат, политичките фактори …

Прочитајте повеќе »

Гласот на граѓаните

Пишува: Доц. д-р Јасмина Трајкоска Очекувањето за отпочнување на преговорите со ЕУ, не се оствари. Лидерите на земјите членки на Европската Унија не постигнаа договор за доделување на датум за започнување на преговори со Република Северна Македонија. Соочувањето со оваа одлука, за која многумина беа скептици дека ќе биде позитивна, …

Прочитајте повеќе »