Колумни

Ризаов: Видела жабата како се потковува коњот…

Ерол Ризаов

Еуфоричното изедначување на демохристијанската конзервативна политика и идеологија на Орбан и Вучиќ со политиките на ВМРО-ДПМНЕ е идеалот на македонската револуционерна партија и нејзините следбеници. Пишува: Ерол Ризаов Изливите на радост и среќа на Христијан Мицкоски и Александар Николоски за големите и спектакуларни изборни победи на премиерот Виктор Орбан и на претседателот Александар …

Прочитајте повеќе »

Државата се празни, партиите мува не ги лази

Пишува: Зоран Милошески Податоците кои ги покажаа резултатите од пописот не се веќе предупредувачки, туку застрашувачки показатели дека „белата чума“ е нашата сурова реалност: младите ја напуштаат државата, нацијата ни старее, секој ден не’ има се’ помалку. Заминуваат младите, образованите. Ненадоместливо го губиме највредното, најскапоценото. Сериозно е разнишан темелот на …

Прочитајте повеќе »

Корупцијата ја разјадува државата – Лаура Ковеси ни треба како леб!

Пишува: Зоран Милошески Во заедничка акција на бугарската Национална полиција и Европското обвинителство а под сомнение за злоупотреба на европските фондови, деновиве беше приведен поранешниот премиер на Бугарија и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов. Колку и да сме преокупирани со сопствените проблеми и колку и да не не’ интересираат случувањата …

Прочитајте повеќе »

Ризаов: Како голтарите станаа милионери

Ерол Ризаов

Квалификативот на чесност во политиката се стекнува со личен пример на партиските лидери и моралната чистка на компромитираните корумпирани политичари почнувајќи од сопствениот двор. Пишува: Ерол Ризаов Кога го видов насловот „политичарите голтари станаа милионери“ објавен во речиси сите медиуми изведен од изјава на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, …

Прочитајте повеќе »

За дивото месо и чуварите на неправдата и невистината

Пишува: Зоран Милошески  „Диво месо е верување дека ако некому влезе влакно во грлото, околу коренот на влакното ќе се створи месо кое не е човечко и кое ќе расне и ќе нарасне толкаво да го угуши човека. Месото мора да се откорне со нокти, а раната да се изгори …

Прочитајте повеќе »

Нема силна Влада без силен СДСМ!

Пишува: Зоран Милошески                                    Од формирањето на Владата во јуни 2017 година, прва после пауза од 11 години, се’ до денес, СДСМ не и’ се израдува на власта. Таа среќа ја немаше ни Заев за четирите и пол години премиерски стаж, ниту пак почетокот на мандатот на Ковачевски ветува нешто поразлично. …

Прочитајте повеќе »

Тивкото одумирање на политичките мастодонти

Пишува: Зоран Милошески Двете најголеми партии од македонскиот политички блок се соочуваат со сериозен недостиг на кадровски потенцијал. Тоа е проблем кој излегува надвор од ѕидовите на „Бихаќка“ и на „Белата палата“, од причина што таквата состојба директно се рефлектира на севкупните случувања во државата. Што е, впрочем, видливо и …

Прочитајте повеќе »

Мицко и 1090 Потемкинови села

Пишува: Зоран Милошески Како граѓани, многу пати досега сме биле потценети и понижени од страна на политичарите. Секој на свој начин, намерно или не, со одредени постапки или зборови ни ја навредил интелигенцијата и направил да се чувствуваме помалку вредни и повеќе глупави од тоа што, во просек, сме. Се’ …

Прочитајте повеќе »