Колумни

„Упатство“ за победа на локалните избори

Пишува: Зоран Милошески Долга (пред)изборна кампања среде летните горештини, дополнително испреплетена со септемврискиот попис. Владејачка коалиција на која граѓаните многу што и’ замеруваат, дезориентирана и безидејна опозиција со истите истрошени кадри оставени во наследство од унгарскиот бегалец. Понекоја најава за независни кандидати и мини коалиција на дел од малите партии. …

Прочитајте повеќе »

За прилепскио мајтап и курназлако

Пишува: Зоран Милошески Прилепчани се пис лујџе на муабет. Од нигде никаде, че ти го залепа влице то шо ти го мисла, па ти после чешај се! Двосмислени во муабето, шо да ви кажувам. Ако не си “одПрилеп“ (се чита и изговара заедно) и ако ти реча „ај доста се …

Прочитајте повеќе »

ЕП во фудбал – доказ дека МРТ е збирштина на партиски војници

Пишува: Зоран Милошески Спортот ги поврзува и обединува луѓето, народите, нациите, државите. Спортот прави да се радуваме или тагуваме, да сме еуфорични или безволни. Заради спортот и војни запирале. Хендикепот од недостиг на големи спортски достигнувања и вистински успеси на наши спортисти, спортски клубови и репрезентативни селекции, на освоени титули …

Прочитајте повеќе »

Разединета партија, раскарани сопартијци – сигурен „рецепт“ за одење во опозиција

Пишува: Зоран Милошески На нешто помалку од 150 дена пред локалните избори, сигурно е само едно – дека на нив, улогата на фаворит ја има Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Кажаното не е произлезено од навивачки побуди, туку од чиста логика: партијата која ја има апсолутната власт во државата, во чии …

Прочитајте повеќе »

Звукот на тишината

Пишува: Зоран Милошески На секоја досегашна власт, вклучувајќи ја и актуелната, можат да и’ се најдат мал милион пропусти, грешки и недоследности во владеењето. Меѓутоа, не постои никаква дилема дека Владата која ја водеше Груевски, е најрепресивната, најарамиската и најкорумпираната која владеела на овие простори. Правосудството сеуште не може целосно …

Прочитајте повеќе »

Моето чудесно Крушево

Пишува: Сотир Габелоски На ден пред предизборниот молк од локалните избори во 2017 година, токму на Публикум објавив документ кој потврди дека еден од носителите на кампањата на ВМРО-ДПМНЕ, е осуден криминалец. Неколку години подоцна, истите овие криминалци со тапија, докажани недомаќини и шампиони во лажење, зборуваат за „полнење на …

Прочитајте повеќе »

Заев, Конгресот и „евергрин“ политичките фаци

Пишува: Зоран Милошески Најголемата владејачка партија во недела ќе го одржи 26 Конгрес, кој ќе има изборен карактер. Од тие причини, сосема е јасно зошто очите на домашната јавност се вперени кон „Бихаќка“: од проста причина што од изборот на највисоките органи и тела на партијата, ќе се насети дали …

Прочитајте повеќе »

Кој пее и игра, зло (не)мисли!

Пишува: Зоран Милошески Во оваа наша „држава во обид“, можеш да правиш што сакаш. Само не смееш да бидеш успешен и ни случајно не смее да ти падне на памет да манифестираш среќа и позитивна енергија. Тоа, не. Оти, се’ ќе ти простат, ама успехот и среќата – никако! Ако …

Прочитајте повеќе »