Косово: Гутереш бара воздржаност, Москва предупредува од вооружен судир

Додека од Обединетите Нации се испраќаат пораки до сите страни да бидат воздржани, од Москва доаѓаат барања за демилитаризација и распуштање на вооружените формации на косовските Албанци.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, реагираше со загриженост на одлуката на косовскиот парламент за сопствена армија. Тој ги повика „сите страни на воздржаност“. „Резолуцијата 1244 од 1999 година е единствената правна рамка за меѓународно безбедносно присуство“ на Косово, а силите на НАТО (КФОР) се задолжени за безбедност на тоа подрачје, рече Гутереш и додаде дека секакво ограничување на одговорноста на КФОР во извршувањето на безбедносната должност не би било во согласност со резолуцијата.

Советот за безбедност на ОН по барање на Србија одржа неформален состанок зад затворени врати. Српскиот претседател Александар Вучиќ вчеравечер изјави дека Србија упатила барање за итна седница на Советот за безбедност и оцени дека формирањето на Војска на Косово го загрозило мирот на Балканот. „Се прашувам врз основа на кој акт одлучија да формираат војска на Косово“, рече Вучиќ на прес-конференција, додавајќи дека добива одговор оти Косово е суверена држава, но дека нема акт врз основа на кој тоа може да се направи.

Министерството за надворешни работи на Русија исто така зборува за загрозување на мирот во регионот. Во соопштението на ова министерство се вели дека целта на одлуката за создавање косовска војска е „сериозно заострување на ситуацијата на Балканот, кое создава ризик од вооружен судир во регионот“. Москва смета дека меѓународните мисии на Косово – УНМИК и КФОР во согласност со своите мандати и резолуцијата 1244 на ОН мора под итно да ги преземат сите мерки за демилитаризација и распуштање на сите вооружени формации на косовските Албанци.

Косовскиот парламент вчера усвои три закони кои овозможуваат трансформација на Косовските сили за безбедност (КСБ) во Војска на Косово без промена на името. Премиерот Рамуш Харадинај, претседателот Хашим Тачи и спикерот Кадри Весељи им се заблагодарија на САД за „несебичната помош во сите фази за слобода и независност на Косово“. На свеченоста по повод трансформацијата на КСБ, Харадинај ги повика сите војски во регионот, како и Војската на Србија, на партнерство со Вооружените сили на Косово.

Извор: DW

Прочитајте повеќе

Ковачевски на автопатската делница Демир Капија- Неготино

Ковачевски на автопатската делница Демир Капија- Неготино, дел од Коридорот 10: Вложуваме во безбедноста на граѓаните и ја поврзуваме државата со Европа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и …