Лидерска средба за името утре во 13 часот

Премиерот Зоран Заев денеска во Струга најави дека во утре во 13 часот Клубот на пратеници во Скопје ќе се одржи лидерска средба на која тој ќе информира за преговорите за спорот за името и неговата средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Софија.

На средбата, како што рече, очекува да се изгради консензус за ова прашање.

Заев појасни дека министерот за надворешни работи Никола Димитров веќе ги контактира сите поканети изразувајќи уверување дека сите ќе бидат присутни на средбата. Тој посочи и дека на вечерашната закажана средба со партиските лидери не е планирано да се разговара за прашањето околу името, појаснувајќи дека и процесот „Жан Моне“ е посветен на мошне важно прашање, така што целосно ќе биде посветена токму на тој процес.

Средбата доаѓа по вчерашните разговори на Заев со неговиот грчки колега Алексис Ципрас во Софија, по која Заев изјави дека е утврдена една опција што е прифатлива за двете страни, но дека за неа прво треба да се консултираат со сите релевантни фактори во своите земји.

Потоа вечерта во неколку медиуми се прошири информацијата, за која беше посочено дека потекнува од дипломатски извори, дека взаемно прифатливо решение за двете страни е Република Илинденска Македонија.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

Налепница наместо нови регистарски таблички?

Една од опциите што ја разгледува МВР е наместо нови таблици со ознака НМК, возилата …