Авто-мото

Вести од светот на автомобилите и моторциклите.

Нов модел на гуми од јапонскиот производител TOYO TIRES во салоните на Мотоцентар

Во салоните на нашите пријатели од Мотоцентар пристигна нов модел на гуми од јапонскиот производител TOYO TIRES. „Proxes Comfort” моделот е развиен за да обезбеди врвни нивоа на стабилност и удобност за опуштено и пријатно секојдневно возење. Новото соединение на шарите и внатрешната структура на Proxes Comfort и даваат на …

Прочитајте повеќе »

Претставена 4 генерација на Шкода Фабија

Се прашувате што има ново? Безмалку се! Шкода го разви дизајнот на новата Фабија во насока на нејзините поголеми браќа од брендот. ЛЕД-светлата се особено впечатливи, а динамичкиот изглед на каросеријата е придружен со одличен коефициент на отпорност на воздухот (0,28). Новата Фабија сега вози на платформата MQB A0, што, …

Прочитајте повеќе »

ADAC – тест на летни пневматици: Continental ја потврди доминацијата!

Оваа димензија веќе подолго време е најбарана на европскиот пазар благодарејќи на првото вградување во голем број компактни возила од Audi A3 до VW Golf. Конечно температурите се во пораст, па дури ја нема типичната за ова време, ноќна голомразица. Од 15. март престанува да важи одредбата за задолжителна зимска …

Прочитајте повеќе »

Nokian го привршува новиот тест-центар во Шпанија, ќе тестира гуми при брзини до 300 километри на час

Финскиот производител го привршува својот нов, модерен и технолошки-напреден тест-центар во Шпанија, каде ќе тестира пневматици во екстремни услови и при брзини до 300 километри на час. Новиот тест-центар на Nokian е во Santa Cruz de la Zarza во Шпанија, но нема да биде само обичен тест центар, туку ќе …

Прочитајте повеќе »

И „Форд“ ќе продава само електрични автомобили во Европа

Сè поголем е бројот на брендови во автомобилската индустрија кои го намалуваат производството на бензин и дизел возила и најавуваат префрлување кон производство само на електрични и хибридни возила. Производителот на автомобили „Форд“ соопшти дека до крајот на 2030 година неговата понуда на возила во Европа ќе биде составена исклучиво …

Прочитајте повеќе »

Увозот на електрични автомобили во последните четири години во земјава рамен на статистичка грешка [инфографик]

Сите зборуваат за електрични автомобили во земјава, но ретко кој вози еден таков автомобил по македонските патишта. Според податоците до кои дојде „Мета.мк“ од Царинската управа, во Македонија досега биле увезени 3.345 хибридни автомобили и само 134 електрични автомобили. Учеството на новите и половните електрични автомобили што се увезени во …

Прочитајте повеќе »

Тест на новиот Mercedes GLA со Сара Елсер

Погледнете го претставувањето на новиот  Mercedes GLA на  автомобилската водителка Сара Елсер. Таа прави целосна анализа и тоа од надворешниот дизајн, па се до проширениот внатрешен простор и удобност. Ќе ги видите и возните способности на Mercedes GLA по прекрасните вртежни планински патишта на Баварија.

Прочитајте повеќе »

МОТОЦЕНТАР: ЗАПАЗЕНА ТРАДИЦИЈАТА ЗА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА НОВОГОДИШНИТЕ ПРАЗНИЦИ СО ПРИЈАТЕЛИТЕ ОД СПЕЦИЈАЛНАТА ОЛИМПИЈАДА МАКЕДОНИЈА

Во рамки на програмата за социјално – одговорни активности, на крајот на оваа, по многу нешта специфична година, Компанијата “Мотоцентар“ успеа во околности на пандемија симболично да ја одбележи традиционалната новогодишна средба со Атлетите од Специјалната Олимпијада Македонија. Во духот и манирот на времето во кое функционираме, а понесени од …

Прочитајте повеќе »