Авто-мото

Вести од светот на автомобилите и моторциклите.

Интервју со управителот на МОТОЦЕНТАР, г-дин. Горан Гроздоски

Интервју со управителот на МОТОЦЕНТАР, г-дин. Горан Гроздоски

Oсновната определба на МОТОЦЕНТАР доо уште од основањето, во февруари 1994 година e Пневматикот, неговиот правилен избор и одржување.  Претставници се на најреномираните светски брендови пневматици: MICHELIN, CONTINENTAL, BRIDGESTONE, FIRESTONE, КORMORAN, GENERAL TYRE, UNIROYAL, DAYTON, SPORTIVA, BARUM, MITAS. Денес фирмата има 8 сервисно продажни објекти и брои 150тина професионалци кои …

Прочитајте повеќе »

Мотоцентар: Ви ја претставуваме новата гума за сите сезони Nokian Seasonproof

Мотоцентар: Ви ја претставуваме новата гума за сите сезони Nokian Seasonproof

Ви ја претставуваме новата Nokian Seasonproof – all-season гума која нуди безбедност за сите временски услови во текот на целата година. Како оптимално решение за возачите кои сакаат да се збогуваат со сезонските промени во гумите, новиот Nokian Seasonproof нуди безбедност и погодност за секој ден од годината. Nokian Seasonproof …

Прочитајте повеќе »

Тест на електрични скутери-За многу километри

Тест на електрични скутери-За многу километри

По велосипедот, тротинетот и мопедот, „125“ станува сегмент на четвртата категорија возила на две тркала во која електричниот погон се етаблира како алтернатива. Веќе постојат првите разумни забрани. Тука спаѓаат петте тестирани кандидати. Различни се и техничките пристапи што се избрани. Додека Swalbe и Vespa имаат цврсто вградени акумулатори, кај …

Прочитајте повеќе »

Dacia го претстави новиот Sandero

Dacia го претстави новиот Sandero

Новиот Sandero е целосно освежен дизајн со модерна силуета и обновен преден дел нагласен со нов LED-светлосен потпис во форма на буквата Y. Го поседува најпространиот ентериер од својата категорија, со обилен простор за багаж и оддели за складирање, што го прави патувањето уште поудобно. Внатрешноста изобилува модерна опрема, внимателно …

Прочитајте повеќе »

Ducati Panigale V4R против Nissan GT-R од 1622 КС и BMW M5 од 806 КС

Ducati Panigale V4R против Nissan GT-R од 1622 КС и BMW M5 од 806 КС

Tимот на Carwow на нивниот Јутјуб канал,  спореди забрзување на серискиот мотоцикл Ducati Panigale V4R со два автомобила,  Nissan GT-R од 1622 КС и BMW M5 од 806 КС. BMW M5 Competition од споредбата го преработи тјунерот Evolve и сега има 806 КС и 950 Nm, а Nissan-от е уште …

Прочитајте повеќе »

Легендарниот Citroen SM во „Гаражата на Џеј Лено“

Легендарниот Citroen SM во „Гаражата на Џеј Лено“

„Гаражата на Џеј Лено“ е серија водена од легендарниот комичар и водител на „Вечерно шоу“ Џеј Лено Серијата ја истражува нашата опсесија со сите нешта во автомобилската индустрија. Од класични автомобили до суперавтомобили и сè што е меѓу нив, Џеј тргнува по патот за да ги открие највозбудливите, најчудните и …

Прочитајте повеќе »

Претставен новиот Hyundai Tucson со нов радикален дизајн

Претставен новиот Hyundai Tucson со нов радикален дизајн

Hyundai ја претстави четвртата генерација на својот глобален бестелер во сегментот на урбани теренци.  Она што прво ќе Ви го привлече вниманието е потполно нов и радикален дизајн на возилото кој ги следи Sensuous Sportiness насоките на Hyundai, но оди чекор понатаму и применува детали кои се како што се …

Прочитајте повеќе »

Dacia со детали за новите генерации на Logan, Sandero и Sandero Stepway

Dacia со детали за новите генерации на Logan, Sandero и Sandero Stepway

Dacia ги претстави моделите од 3-та генерација со целосно нов, редизајниран Sandero, целосно нов  дизајн на Sandero Stepway и Logan,  во духот на нивните претходници. Тие нудат ниска цена, компактни надворешни димензии, модерен дизајн и одлична основна опрема и разновидност, без да се одречат од основите на едноставноста и безбедноста. …

Прочитајте повеќе »