Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Претставата „Народен непријател“ на МНТ, победник на 56 МТФ „Војдан Чернодрински“

Народен непријател

Oценувачката комисија на 56 Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ Прилеп во состав Љупчо Ѓорѓиевски, претседател и членовите Бесфорт Идризи и Сотир Трајков, ги додели следните награди: НАГРАДАТА ЗА УМЕТНИЧКО ОСТВАРУВАЊЕ НА ПРЕТСТАВА ВО ЦЕЛИНА И’ СЕ ДОДЕЛУВА НА ПРЕТСТАВАТА НАРОДЕН  НЕПРИЈАТЕЛ   ВО РЕЖИЈА НА НИНА НИКОЛИЌ, ВО ИЗВЕДБА НА МАКЕДОНСКИ …

Прочитајте повеќе »

Пигпонгарите на „Крива Паланка 2007“ ја освои шампионската титула

Изминатиот викенд се одиграa двата финални натпревара од плејофот на пигпонгарската лига за сезоната 2021/22 во машка конкуренција. Во првиот натпревар домаќините, екипата на „Крива Паланкаја 2007“ ја победи гостинската екипа „Младост 96“ од Прилеп, со резултат 4:1. На реваншот кој вчера се одигра во Прилеп, повторно триумфираа пингпонгарите на …

Прочитајте повеќе »

BMW ги претстави целосно новиот BMW X1 и првиот досега BMW iX1

bmw x1

Моделот за влез во светот на BMW X сега е попривлечен од кога било. Во својата трета генерација на модели, новиот BMW X1 може да се пофали со поистакнат дизајн, супериорна просторност, напредна дигитализација – и, за прв пат, целосно електричен погонски систем. Во меѓувреме, во новиот BMW iX1, уживањето …

Прочитајте повеќе »

Посетителите „бавно“ се враќаат во кино-салите, филмската индустрија пред големи промени [инфографик]

Бројот на посетители во кино салите низ земјава минатата година изнесувал 170.567, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). По 2020 година, кога започна ковид пандемијата и се донесе одлука за затворање на кино салите, а со тоа и годишниот број на посетители значително се намали во споредба со …

Прочитајте повеќе »

„Калуш оркестра“ го продаде евровизискиот трофеј за 900.000 долари за донации кон украинската војска

Калуш оркестра

Украинскиот бенд „Калуш Оркестра“ преку аукција објавена на Фејсбук го продаде победничкиот евровизиски трофеј со цел да набави средства за донација кон украинската воена армија, јавува Укринформ. Цената на кристалниот микрофон беше проценета на 900.000 долари, коишто ќе бидат искористени за набавка на три „PD-2“ дронови за украинската војска. „Благодариме на сите што …

Прочитајте повеќе »

Бројот на фотоволтаични електрани за една година се зголемил за 28, годинава има засилени инвестиции [инфографик]

Во период од една година, бројот на регистрирани фотоволтаични електрани што произведуваат струја од сонцето како обновлив извор на енергија е зголемен за 28 нови објекти. Во 2021 година имало 168 соларни електрани со моќност од 23,83 мегавати, додека годинава заклучно со 16 мај, нивниот број е зголемен на 196 фотоволтаични електрани …

Прочитајте повеќе »

Тројца министри на МИОА последователно зборуваат за Законот за висока раководна служба, четири години истиот не е готов

Граѓанскиот сектор е скептичен за донесувањето на Законот за висока раководна служба со кој при изборот на раководители на институциите ќе треба да се воспостави систем на меритократија. Предизвик за РСМ останува враќањето на довербата на граѓаните кои сметаат дека на чело на институциите се поставуваат партиски луѓе и без …

Прочитајте повеќе »

Твитер казнет со 150 милиони долари поради продажба на податоци од своите корисници

Твитер

Твитер во САД мора да плати казна од 150 милони американски долари откако органите обвинија дека незаконски ги користел податоците на корисниците за да помогне во продажбата на рекламите, јавува „Би-би-си“. Судските документи покажуваат дека Федералната трговска комисија и Министерството за правда на САД го обвинуваат Твитер дека го прекршил …

Прочитајте повеќе »