Магазин

Меѓународен ден на лицата со попреченост: „Не ме викај аутист, моето име е Адам“

Аниса Ејуп Беќировиќ е мајка на петнаесетгодишното момче Адам кој има нискофункционален аутизам, како и на седумгодишниот Роман кој е дете со типичен развој. „Не ме викај аутист – моето име е Адам“ е насловот на новата книга што таа ја подготвува, а која го опишува животот на нејзиното дете …

Прочитајте повеќе »

Стипендии за девојки и жени од ранливи категории за подобрување на дигиталните вештини

Сеавус Едукативен и развоен центар во соработка со IMPACT Foundation го отвори повикот наменет за сите заинтересирани жени и девојки од ранливи категории кои сакаат да ги надградат своите дигитални вештини преку субвенционираната програма (академија) за дигитален маркетинг. Програмата е првенствено наменета за невработени девојки и жени до 29 години, …

Прочитајте повеќе »

Гласовите на поп ѕвездите одекнаа против насилството врз жени и девојчиња

Македонските поп ѕвезди лансираа песна што ќе ги обедини нашите гласови за ставање крај на насилството Македонските поп ѕвезди лансираа песна што ќе ги обедини нашите гласови за ставање крај на насилството, на централниот настан во рамки на кампањата 16 Дена активизам против родово-базирано насилство што се одржа во Филхармонија …

Прочитајте повеќе »

„ТРИ“, прва македонска претстава на знаковен јазик

Во сабота на 4 декември со почеток во 12.00 ч, во големата сала на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе биде прикажана првата професионална претстава на знаковен јазик за глувонеми и наглуви лица во нашата земја на македонски јазик, со наслов „ТРИ“. Претставата е во режија на Јован Ристовски и …

Прочитајте повеќе »

Изложба на дела од „Мал битолски Монамартр“ утре во Прилеп

Во Ликовната галерија на Националната установа ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, во 12.30 часот ќе биде отворена изложбата на дела од Малиот битолски Монамартр. „Во наредните две недели ќе бидат изложени 25 дела од оваа значајна македонска ликовна манифестација која постои веќе 40 години. Љубителите на ликовната уметност ќе проследат …

Прочитајте повеќе »

Сите што објавуваат слики, изјави и видеа од деца треба да размислат кои се можните последици

Деновиве неколку случаи поврзани со деца станаа главна вест. А, суровоста на онлајн јавноста, без разлика дали се работи за грашок, избор на музика или сериозен случај каде девојче е жртва на родосквернавење и трговија со деца, можеа да ја видат сите корисници на социјалните мрежи. Разните пишани и видео …

Прочитајте повеќе »

Твитер ќе остранува фотографии и видеа твитнати без согласност

Твитер

Твитер објави дека ќе се отстрануваат фотографии и видеа од приватни лица кои се публикувани на оваа социјална мрежа без дозвола на оние што се наоѓаат на нив, јавува Би-Би-Си. Ваквиот потег ќе се преземе доколку корисниците побараат да бидат отстранети вакви фотографии и видеа. Новото правило се надоврзува за политиките …

Прочитајте повеќе »